ADASO Rusya Federasyonu Günü Düzenledi

ADASO Rusya Federasyonu Günü Düzenledi
Advert

Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) Adanalı iş adamlarına Rusya’yı daha iyi tanıtabilmek, karşılıklı işbirliği ve yatırım imkanlarını değerlendirmek üzere 'Rusya Federasyonu Ülke Günü' düzenledi. 

Ticaret Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen toplantının açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin son dönemde iyi yönde geliştiğini belirtti. Toplantının veriml

geçmesi dileğinde bulunan Başkan Uçurum, “Ekonomik ilişkilerimizin daha da gelişmesini ve ileriye taşınmasını hedefliyoruz. Var olan eksikliklerin giderilmesi açısından bu tür toplantıların büyük fayda sağlayacağı inancındayım” dedi. 

DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Galip Savaşır, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi, kuruluş bünyesinde 144 iş konseyinin faaliyet gösterdiğini, konseylere kayıtlı binlerce firma bulunduğunu bildirdi. Türkiye-Rusya İş Konseyi olarak ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, yeni iş fırsatlarının yaratılması amacıyla bilgilendirme etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Savaşır, “Son dönemde iki ülke arasında gelişmekte olan ilişkilerin geliştirilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Adana-Rusya ticari ilişkileri ile ilgili bilgi veren Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Bora Kocaman da, Adana’dan Rusya’ya yıllık ortalama 180 milyon dolar ihracat yapıldığını, bunun 75 firma tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. Kocaman, ihraç edilen ürünler arasında yaş sebze ve meyve, çimento, deri, hazır giyim ürünlerinin yer aldığını, çeşitliliği ve miktarı artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Rus-Türk Ticaret Evi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş, kuruluşun işleyişi ve faaliyetleri ile ilgili bilgi vermesinin ardından konuşan Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Mümessili  Aydar Gaşigullin, Türkiye ile Rusya ekonomilerinin birbirlerinin tamamlayıcısı konumunda bulunduğunu söyledi. İki ülke arasında işbirliğinin gelişmekte olduğuna vurgu yapan Gaşigullin, “Devlet Başkanlarımızın işbirliğimizin gelişmesine yönelik çalışmalarına yetişebilmemiz için çok daha fazla çalışmamız gerekmektedir” görüşünü dile getirdi.

Yatırımların avantajları

Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hasan Murat Nesimoğlu ise, Rusya’nın 18,2 milyar dolar ile Türkiye’nin 5.ihracat pazarı olduğunu, Adana’nın özellikle yüzde 47’ye ulaşan makine ve ulaşım araçları ithalatı nedeniyle önemli avantaj sağlayabileceğini vurguladı.

Rusya’nın GSYİH ve Satınalma gücü paritesi açısından Dünyada 6.sırada yer aldığını, hammadde,yakıt ve enerji kaynaklar sağlanması açısından ise 1.sırada bulunduğunu belirten Nesimoğlu, Rusya’ya yatırımların avantajlarını şöyle sıraladı:

“Uluslararası standartlar doğrultusunda Rusya Federasyonu mevzuatı yabancı yatırımcıların çıkarlarını korumaktadır. Özel vergi rejimleri uygulanmaktadır. Özel yasal statü ile bölgeler faaliyet göstermektedir. Özel ekonomik bölgeler, tekponarklar, sosyal ekonomik kalkınmayı ilerleten bölgelerdir. İstikrarlı siyasi durum hakimdir. Devlet seviyesinde bölgesel yatırımcılara destek sağlayan programlar uygulanmaktadır. Ekonomik kalkınma için sübvansiyon elde edilmesi imkanı vardır. Elverişli taşınma yeri sağlanmaktadır. Çoğu uluslararası örgütler ve ekonomi birliklerin tam teşekküllü üyesidir. Avrupa’da Rusya ticari alanları büyüklüğü açısından birinci sırada yer almaktadır. Avrupa ve Asya arasında elverişli coğrafi konuma ve uluslararası taşıma koridorları özelliğine sahip bulunmaktadır.”

 

 

 

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eniştesini ve Yeğenini Silahla Vurdu
Eniştesini ve Yeğenini Silahla Vurdu
“Okul Sütünden Tasarrufa Gülerler..”
“Okul Sütünden Tasarrufa Gülerler..”