Adana İhraç Ediyor Türkiye Büyüyor

Adana İhraç Ediyor Türkiye Büyüyor
Advert

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, bugün açıklanan ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu belirtti. Rakamların Adana olarak bakıldığında yıllık bazda değerlendirilirse Türkiye ortalamasının üstünde olmamız güzel bir gelişme dedi. Menevşe, Eylül ayında ihracat 10 milyon dolar artarak geçen yılın Eylül ayı seviyesinden yüksek gerçekleşti. Öte yandan yılbaşından bu yana ihracatımız yüzde 12,5 artarak 1 milyar 438 milyon dolara ulaştı ve ihracatta gelecek vaat eden yeni bir zirveyi gördü.'' dedi.

 

Atila Menevşe, Türkiye açıklanan rakamlara göre tarihin en yüksek eylül ayı ihracatına imza attı. Son 13 ayın en hızlı ihracat artışını da gerçekleştirildi. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı olarak kayıtlara geçiyor. Eylül ayında ihracat rakamlarının yükselmesi için çaba sarf eden ve bu başarıyı devam ettirerek yüzümüzü güldüren ihracatçılarımızı kutluyorum. Adana'nın eylül ayı rakamlarına baktığımızda sanayicilerimizin başarılarının gün yüzüne çıkmaya başladığını da artışla görüyoruz. Bu dönemde, Türk Lirası'nın uluslararası ticarette kullanımını arttırabilmemiz büyük önem taşıyor '' dedi.

 

Menevşe, ''Adana olarak Yeni Ekonomi Programı ile ihracata odaklı bir büyüme stratejisi ile ekonomi çalışmalarını sürdürüyoruz. Burada büyümenin formülleri için çaba sarf eden ekonomimiz tasarruf ve üretimle ihracatta daha fazla rekorlara imza atacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik daralmanın olumlu yönde ilerlemesi için bunlar vazgeçilmezimizdir. Daha çok üretim demek, daha çok ihracat demektir. Göstergelerin ortaya koyduğu bir gerçek var ki iyiye gidiyoruz. Gelecek aylarda daha iyi olacağını ümit ediyorum. Ağustos’taki açığı kapatmak için tüm ülke gibi Adana da, üretimi çok önemsemektedir. Ekonomik darboğazın bizlere en iyi öğretisi üretmenin her şeyin başı olduğunu bir kez daha hatırlatmış olmasıdır. İhracat kalemlerimizi artıracağız elbette Eylül ayında Adana'da en çok ihracat yapılan ürünler “tekstil hammaddeleri, kimyevi maddeler, hububat sektörleri olarak belirlendi. Geçen ay Adana'nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler ABD, Afrika ve Almanya olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uyuşturucu Operasyonunda 25 Tutuklama!
Uyuşturucu Operasyonunda 25 Tutuklama!
Kamu Müteahhitlerinde Küreksiz Sevinci..
Kamu Müteahhitlerinde Küreksiz Sevinci..