”Kaynananın Adını da Bulvara Vereydin..”

”Kaynananın Adını da Bulvara Vereydin..”
Advert
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, AK Partili Elazığ Belediye Mücahit Yanılmaz’a “Kaynananın adını da bir başka bulvara ver” çağrısında bulundu..
Elazığ’da belediye kararıyla tanınmış bilim adamı Prof. Dr. Bahattin Ögel’ın adı bulvardan kaldırılarak, Belediye Başkanı Yanılmaz’ın kayınpederi Molla Bahri’nin adı verilmişti.. 
Başkan Sözlü, bu durumu ti’ye alarak, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a “Kayınvalidesini de unutmasın” yorumunu yaptı..
Sözcü Gazetesi yazarı Mesut Parlak’ın konuya ilişkin köşe yazısının bir bölümü:
“Bizim gibi bilim insanları, sosyal bilimciler, sanatçılar ve aydınlar, vatandaşı olduğumuz ülkenin uygarlık ve gelişmişlik düzeyinin kalkınmasına hizmet ederiz. Yapılan tüm buluşlar, araştırmalar, bırakılan büyük eserler, insanımızı hep daha ileriye götürmek için kocaman adımlardır. Bunun karşılığında bazen yaşarken plaketle, alkışla ödüllendiriliriz, bazen de bir bulvara ismimiz verilir. Çok şükür şu ana kadar kimse bana verilen plaket geri alındı diye çıkmadı ortaya ama maalesef ki Elazığ'daki bir bulvara verilen ismin geri alındığını işittik. Elazığ'ın yetiştirdiği dünyaca tanınmış en büyük değerlerden biri olan Prof. Dr. Bahaeddin Ögel'in isminin verilmiş olduğu bulvarın yeni adı Elazığ Belediye Başkanı'nın kayınpederinin ismi olan “Molla Bahri” olarak değiştirilmiş. Ama kamuoyu, sosyal medya ve sivil toplum kuruluşlarının bu değişikliğe şiddetle karşı çıkmaları sonucu, Prof. Dr. Bahaeddin Ögel ismi başka bir bulvara verilmiş.  Sayın Belediye Başkanı'na sormak isterim, madem başka bir bulvar vardı da neden oraya kayınpederinizin ismini vermediniz de Ögel'in ismini kaldırdınız?
Sayın Başkan, tabii ki kayınpederiniz çok önemlidir sizin için ama Prof.Dr. Bahaeddin Ögel'in de ömrünü Türk Tarihi ve Kültürüne adamış, büyük zorluklarla yurtdışında sayısız belgeye ve bilgiye ulaşarak bunları asla yerleri doldurulamayacak kitaplara dönüştüren büyük bir tarihçi olduğu da unutulmamalıdır. Bunları yaparken de doğduğu Elazığ'ın ve Harput'un Türk kimliğini bilimsel verilerle ön plana çıkartmıştır. Hatta Elazığ'da ki Fırat Üniversitesi'nin Tarih Bölümü’nü de kendi kurmuş, Ankara'dan birçok öğretim üyesi arkadaşıyla sürekli gidip gelerek derslere de girmiştir.”
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uyuşturucu Operasyonunda 25 Tutuklama!
Uyuşturucu Operasyonunda 25 Tutuklama!
Kamu Müteahhitlerinde Küreksiz Sevinci..
Kamu Müteahhitlerinde Küreksiz Sevinci..