İddia Doğruysa Tehlike Çok Büyük...

İddia Doğruysa Tehlike Çok Büyük...
Advert
Adana Organize Sanayi Bölgesinin atık sularının 6 aydan beri temizlenmeksizin Ceyhan Nehri’ne akıtıldığı iddiasına karşı kampanya başlatıldı.. change.orgbünyesindeki tepki metnini şu ana kadar yaklaşık 26 bin kişi imzaladı.. 
Edinilen bilgiye göre, Sanayi Bölgesi yönetimi yıllardır kendisinin gerçekleştirdiği arıtmayı bir yıl önce özelleştirdi.. Ancak arıtmada kullanılan malzemelerin fiyatının dolara endeksli olması nedeniyle yüklenici firma Koçak Temizlik işin altından kalkamaz oldu.. 
İddialar, özellikle geceleri arıtma vanasının kapatılarak atıkların direkt olarak Ceyhan Nehri’ne yönlendirildiği şeklinde.. 
Konunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kadar ulaştığı, buna rağmen arıtma tesisinin devreye sokulmadığı öne sürülüyor.. 
Çözüme yönelik, ya yüklenici firmanın sözleşmesinin revize edilmesi ya da fesih yoluna gidilerek arıtmanın Organize Sanayi yönetimince üstlenilmesi önerileri ortaya atılıyor..
change.orgbünyesinde çevre kirliliğine tepki platformunda yer alan İrfan Can, şu görüşlere yer verdi: 
“Adana Organize Sanayi Bölgesinin atık sularının yaklaşık 6 aydan beri temizlenmeden Ceyhan Nehri’ne akıtıldığı iddiaları halkın arasında konuşulmakta..
Tamamen kanserojen olan atıkların neden olacağı hastalıklar vahim sonuçlar doğurabilir.. Ceyhan Nehri'nin suları ile Çukurova da tarım yapıldığı düşünüldüğünde, burada yetişen tarımsal ürünler ile bu nehirden faydalanan insan ve diğer canlıların geleceği tehdit altındadır.. Bu konuyla ilgili belediyeden bir açıklama bekliyoruz..
Sanayi bölgesinin sularının arıtılarak doğaya ve insana zararsız hale getirilmesini istiyoruz..”
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boydak: Sözünün Eri Belediye Başkanı...
Boydak: Sözünün Eri Belediye Başkanı...
Dersimliler Derneği Üyeleri Yemekte Buluştu
Dersimliler Derneği Üyeleri Yemekte Buluştu