İYİ Partili Çulhaoğlu’ndan 15 Temmuz Açıklaması

İYİ Partili Çulhaoğlu’ndan 15 Temmuz Açıklaması
Advert
 

İYİ Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Dr. M.Metanet Çulhaoğlu, 15 Temmuz Darbe girişimi ile ilgili TBMM de yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. 

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 701 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile İçtüzük'ün 128'inci Maddesine Göre Doğrudan Gündeme Alınmasına İlişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Tezkeresi'nin 3'üncü maddesi üzerine vermiş olduğum önerge hakkında söz almış bulunuyorum. Yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.
8 Temmuz 2018 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren bu kanun hükmünde kararname aynı gün Bakanlığa sunuldu. 17 Temmuz 2018 tarihinde 1/4 esas numarasıyla esas komisyon olarak benim de üyesi olduğum İçişleri Komisyonuna havale edildi. İç Tüzük hükümlerine göre yirmi gün içerisinde görüşülmesi gerekirken 17 Temmuz 2018 gününden bugüne kadar neden bekletildi, neden Komisyonda görüşülmeden Meclise direkt sevk yolu tercih edildi, yüce milletimizin takdirine bırakıyorum.

Evet, değerli arkadaşlar, ülkemiz 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşamış ve milletin, darbe girişimine karşı dimdik ayakta durmasıyla hainlere geçit verilmemiştir. 15 Temmuz şehitlerini de buradan rahmetle anıyorum. Aynı zamanda, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, tüm terör örgütlerini de lanetliyorum.

Değerli milletvekilleri, 15 Temmuz 2016 yılında gazi Meclisi bombalayacak kadar şeref yoksunu olan bu örgüte hizmet eden kim olursa olsun en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu örgütün hedefinin, devleti bütün varlığıyla ortadan kaldırmak olduğu bir gerçektir ve Türk devletinin karşılaştığı en büyük iç düşmandır. Bu konuda, Parlamentoda temsil edilen tüm siyasi parti grupları hemfikirdir. İYİ PARTİ Grubu olarak, Türk devletine ihanet eden, haince tutum sergileyen kim olursa olsun bizi karşısında bulur, canımız pahasına da olsa en sert mücadeleyi veririz.

Değerli milletvekilleri, 17-25 Aralık tarihinden önce "Beraber yürüdük biz bu yollarda, yağan yağmurda, esen rüzgârda." şarkısını söyleyerek o günlere gelirken geçmişte bu örgütün ve başındaki Feto'nun Türk devleti için tehlikeli olduğunu söylediğimizde bazı milletvekilleri, bakanlar methiyeler düzüyordu, Ergenekon, Balyoz davalarının savcılarının altına zırhlı araçlar veriliyordu. Sonunda ne oldu? Ergenekon, Balyoz davalarından dört yıl, beş yıl yatan, suçsuzluğu kanıtlanan insanlara devlet tarafından tazminat ödenmesi durumunda kalındığı gerçeğini de burada unutmayalım. O sürecin sonunda "Allah affetsin, millet affetsin." denildi.

 

​​​​​​​​​​​./..

Değerli arkadaşlar, millet affetse de Allah affeder mi bilemem çünkü yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de birçok ayette Cenab-ı Allah'ın bir daha suç işlememek üzere, suç işleyenlerin af dilemesi hâlinde bağışlayıcı olduğunu fakat kul hakkıyla gelenlerin bağışlanmayacağı ifade edilmekte. Burada bir vatandaşımızın haksız yere işten atılması söz konusu olursa hepimiz vebal altında kalırız.

Evrensel hukuk kurallarına, Anayasa'mıza ve Türk Ceza Kanunu'na göre kişi işlediği suçtan mesuldür. Suçun şahsiliği ilkesi vardır. FETÖ'yle ilişkilendirilen bir kişinin kardeşinin suçlanması yasalarımıza göre mümkün değildir fakat yargıya gidilmeden kanun hükmünde kararnameyle ilişik kesilince mümkün oluyor. Hapiste kardeşi olan AK PARTİ'de bakan oluyorken bugün yargı tarafından "Suçsuzdur." hükmü verilen, "Soruşturmaya gerek yoktur." diyerek dosyası kapanan, Dilekçe Komisyonunda dosyalarının incelenmesini bekleyen, açıkta olan binlerce kişiyi dikkate alalım diyorum. Gerçek suçlular ile mağdurları ayırmak için adalet mekanizmasını hızlandıralım. Yargının suçlu buldukları için en ağır cezanın verilmesini isteyelim. Soruşturmaya gerek görülmeyenler ile beraat kararı verilen, Dilekçe Komisyonunda bekleyen... Binlerce vatandaşın mağduriyetlerini sonlandırmak için Dilekçe Komisyonunu daha hızlı işler hâle getirelim.

Değerli milletvekilleri, İYİ PARTİ milletvekillerimizle birlikte, bu hainlerin en ağır cezalarını almalarını talep ederken Genel Başkanımız, seçim mitingi alanlarında ve grup toplantılarında defalarca kamuoyu önünde bu hususu dile getirmiştir. Hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhur İttifakı Bahçeli’nin Makamında...
Cumhur İttifakı Bahçeli’nin Makamında...
Baklalı’da Şiir ve Türkü Yarışması
Baklalı’da Şiir ve Türkü Yarışması