Adana’ya Ege Bagatur Gibisi Gelmedi.!

Adana’ya Ege Bagatur Gibisi Gelmedi.!
Advert
Adana’nın eski Belediye Başkanlarından dürüst ve onurlu isim Ege Bagatur ölüm yıldönümünde anıldı.. Efsane Başkan 16 Kasım 1990’da aramızdan ayrılmıştı..
Bagatur’u anma törenine önemli isimler katıldı..
EGE BAGATUR ÜZERİNE...
1970'li yıllar.. 
12 Mart sonrasında CHP'nin içinde yaşanan gelişmeler, İsmet Paşa ile Bülent Ecevit hareketinin artık karşı karşıya geleceği kongre süreçlerinin başlangıcı..
İlk karşılaşma da Merkez (Seyhan) İlçe Başkanlığı seçimi...
Ecevit hareketinin öncü isimleri merhum Emin Bilen Tümer (Z. İnönü Tümer’in babası), merhum Oğuz Yazıcıoğlu, merhum Ege Bagatur, Osman Çıtırık.. Merkez ilçe seçimini rahmetli Bagatur kazanır, arkasından il başkanlığı ve kurultay delegeleri seçimi ve seçimi Ecevitçi kanadın başkan adayı merhum Emin Bilen Tümer kazanır..
Ecevit hareketinin kazandığı ilk seçim, Adana il kongresidir..
Ecevit daha sonra Mayıs 1972 kurultayını da kazanarak CHP genel başkanı olacaktır.. Ülke genelinde CHP'nin ilk kez yıllar sonra iktidar umudunu, seçmene sunabilecek program ve kadro ile halka sunmuştur.. 14 Ekim 1973 genel seçimlerinden CHP birinci parti olarak çıkacaktır.. 
Osman Çıtırık, Erol Çevikçe, merhum Emin Bilen Tümer, merhum Hasan Cerit, merhum Mehmet Can, merhum İlter Çubukçu ile CHP Adana'da 6 milletvekili çıkartmıştır.. 
Arkasından yerel seçimler gelmektedir.. Adana milletvekilleri ve örgüt Arasında da yöntem konusunda anlaşmazlık vardır.. Dönem milletvekillerinden Osman Çıtırık, kendisi nasıl önseçimle seçilmişse, Belediye Başkanlığı seçiminin de aynı yöntemle yapılmasını savunur.. Önseçimi de yerel seçimi de kazanan merhum Ege Bagatur, Adana Belediye başkanı olmuştur.. 
Belediyecilikte ilk uygulamaları, kamu kaynaklarının kullanılmasındaki hassasiyeti, iltimas ve rüşvete geçit vermemesi ile, şehrin imar yönünü kuzeye çevirmesi ile, yeri geldiğinde aldıkları tehdide rağmen rant ekonomisine izin vermediler; rahmetli Ahmet Albay'la birlikte silahlı saldırıya da uğradılar.. Ölümle yaşam arasında gidip geldiler..
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”