‘Gavat’ı Eleştirmek İfade Özgürlüğü Sayıldı

‘Gavat’ı Eleştirmek İfade Özgürlüğü Sayıldı
Advert
 
Eski Adana Valisi Coş’un bir vatandaşa ‘gavat’ demesini eleştiren yazarımız Özgen Acar’ın yazısının erişime engellenmesini “basın ve ifade özgürlüğünün ihlali” olarak nitelendirdi.
 
Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında ‘Devletin Valileri’ başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısında, dönemin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’u vatandaşa ‘gavat’ demesi nedeniyle eleştiren yazarımız Özgen Acar’ın yazısının erişime engellenmesini, “basın ve ifade özgürlüğünün ihlali” olarak nitelendirdi. Özgen Acar ve o dönemin Cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni Oğuz Güven’e 4’er bin TL tazminat ödenmesine hükmeden mahkeme, erişime engellemenin kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesine de hükmetti.
Yazarımız Özgen Acar, 30 Haziran 2015 tarihinde ‘Bellek Kayması!’ başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. Yazının, ‘Devletin Valileri’ ara başlıklı bölümünde, bazı valillerin eylemleri eleştirel bir dille verilirken, “Atatürk’ü anma töreninde bazı vatandaşlar hükümet aleyhinde gösteri yaparken, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un da istifasını istediler. Bir vatandaşı parmağıyla işaret ederek, ‘Seninle konuşacağım’ diyen vali, ‘Buyurun şimdi konuşalım’ yanıtını alınca, ‘Allah belanı versin, diyen o gavatı bana getirin!’ diye hakaret etmişti” dedi. Sakarya Valiliği’ne atanan Coş, cumhuriyet.com.tr’de yayımlanan yazının erişime engellenmesini talep etmiş Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliği de erişime engellenmişti.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”