“Türkiye Kadın Haklarında Öncü Olup Avrupa’dan İleridedir”

“Türkiye Kadın Haklarında Öncü Olup Avrupa’dan İleridedir”
Advert

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı verilmesinin 84.Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan  AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve 64. Hükümet Çevre ve Şehircilik Bakanı  Fatma Güldemet SARI “ Türkiye’de kadınların siyasal hayata katılımı ve karar mekanizmalarında temsili için uzun yıllardır verilen mücadele sonucunda kadınlarımız,1930 yılında belediye seçimlerine, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı elde etmiş ve 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. 

Türkiye’de kadınların karar mekanizmalarına ve siyasal hayata etkin katılımı konusunda yapılan bu yasal değişiklikler, birçok Avrupa ülkesinden önce gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de 1934’te verilen seçme ve seçilme hakkı, Fransa ve İtalya’da 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de tanınmıştır. Bugün Türkiye’de “kadınlara seçme ve seçilme hakkı” tanınmasının 84. Yıldönümünü kutluyoruz. Tüm kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde ettiği bu gününü gönülden kutluyorum.

AK Parti’nin Kadınlar konusunda attığı adımlar bir başarı hikâyesidirTürkiye'de kadını gerçek anlamda özgürleştiren hareket AK Parti'dir. Bizim teşkilatlarımızı kadın aday konusunda zorlayan bir Genel Başkanımız var. Kadın bakış açısını, hassasiyetlerini, merhametini, samimiyetini karar alma mekanizmasına yansıtmak için onları yüreklendiren, yolunu açan bir Cumhurbaşkanımız var. AK Parti kadar kadını politikalarının merkezine yerleştiren başka bir siyasi hareket yoktur. 2002'de parlamentodaki kadın milletvekili sayısı 24, kadın temsil oranı 4,4 iken, 24 Haziran sadece AK Parti sıralarında 53 kadın milletvekilimiz var. Elbette kadın oranımız mevcut hâliyle çok düşüktür, bu oranın artırılması için hepimize büyük görevler düşmektedir. Artık kadınlarımız "Siyasette biz de varız." diyor. Bugün kadınlarımız “ ilgim, bilgim ve donanımla” siyaset yapabilirim diyor. Dış politika, ekonomi, enerji, sağlık gibi tüm alanlarda fikirleriyle yer alabilecek yetkinlikte olan kadınlarımız var.Kadınlarımızın; özellikle aileyi merkeze aldıkları, kadın ve çocukların yaşadıkları sorunları bizzat kendileri deneyimledikleri için,yönetim mekanizmalarında yer almaları Türkiye için büyük bir güç demektir. 

Bugün Türkiye seçmeninin kadın veya erkek siyasetçi ayrımını çoktan aştığını belirten SARI “Kadınlarımızın görülen ve görünmeyen emeklerinin sosyal ve ekonomik kalkınmaya yansıması için, taşıyıcısı oldukları kadim medeniyet ve kültür kodlarımızın siyasete aktarılması için, daha güçlü bir Türkiye için,kadınlar siyasette yer almalıdır. Büyük ve güçlü Türkiye için kadın- erkek birlikteliği sağlanmalı ve ortak bir mücadele verilmelidir. dedi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
30 Bin Lira Dolu Çelik Kasayı Çaldılar
30 Bin Lira Dolu Çelik Kasayı Çaldılar
ATB’den Uludağ ve Akay’a Ziyaret
ATB’den Uludağ ve Akay’a Ziyaret