“Kadın Olmak Tek Başına Olmaktır..”

“Kadın Olmak Tek Başına Olmaktır..”
Advert
 

ADANA / ‘ 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ‘ dolayısıyla Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde ‘Kadınım, Bireyim, Özgürüm’ başlıklarından oluşan bir panel gerçekleşti. 

KADER, İŞKAD ile Adana, 5 Ocak, Çukurova ve Yeni Baraj Lions Kulübünün birlikte organize ettiği Prof. Dr. Gaye Erbatur’un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Psikiyatrist Sümer Öztanrıöver ve Çukurova Belediyesi Başkan Aday Adayı Av. Oya Tekin konuşmacı olarak yer aldı. “Kadınım, Bireyim, Özgürüm” konulu panele çok sayıda kadın katılım gösterdi. 

5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara teslim ettiği seçme ve seçilme hakkının önemini panelde tartışan kadınlara henüz gündemde olan 6284 sayılı kanun hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Prof. Dr. Gaye Erbatur kadınların siyasette var olmalarının önemini vurgularken ‘Çocukken bizlere iki farklı oyun öğretirler. Kız çocukları evcilik oyunu oynarlar. Kızlara genelde tek başlarına oynanabilen oyunlar öğrettirilir. Erkekler ise hep birlikte futbol gibi takım oyunları oynarlar ve erkeklere birlikte hareket etme fikriyle oluşan oyunlar öğretilir. Biz kadınlar çocukluğumuzdan beri küsüp gitmeyi öğrendik. Ama artık birlikte olma vaktidir. Artık birlikte hareket edeceğiz, en küçük sorunda küsüp gitmeyeceğiz! Biz kadınlar birlikte takım olarak her alanda sahalarda olacağız’ dedi. 

Birlikten Kuvvet Doğar ! 

CHP Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Oya Tekin, kadınlara 6284 sayılı Kanun Kapsamındaki kadın haklarından bahsetti. Oya Tekin, “Türkiye’de kadın olmak ne demek? Türkiye’de kadın olmak tek başına olmaktır. Tek başına olup dimdik ayakta durmaktır. Türkiye’de kadın olmak yalnız yolda yürürken başıma bir şey gelecek mi diye düşünmek, otobüsün dolu mu boş mu olduğunu görüp ona göre binmeye karar vermek ve Türkiye’de kadın olmak hep öteki olmak demek!” diye sözlerine devam etti. 

Oya Tekin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan sorunlarla ‘birlikte’ mücadele etmenin önemini vurguladı. Türkiye’de kadın olmanın zorluğunu dile getiren Av. Oya Tekin ‘Türkiye’de kadınlar birbirinden farklı şiddetlere maruz bırakılıyor fakat toplum sadece fiziksel şiddetin farkında. Aslında fark edilmeyen birçok şiddet tehdit ve çeşidi ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Mesela; ekonomik, psikolojik ve cinsel. Toplumda kadın sığınma evlerinin numaraları gizli tutuluyor, zaten gizli tutulmak zorunda. Şiddet gören bir kadın ya da şiddet gördüğünü bildiğini bir kadını bu şiddetten korumanın çeşitli yolları var. Mesela; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), kolluk kuvvetleri ve aile mahkemeleri aynı zamanda Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) gibi yerlerden yardım isteyebilir, bilgilendirme yapılabilirsiniz. Toplumda kadınların maruz bırakıldığı şiddetin farkında olan kadınlar olarak birbirimize destek olmalıyız. Atalarımızın çok değerli bir lafı ile sözlerimi bitirmek istiyorum “Birlikten kuvvet doğar! Bu sebeple biz de birlikte hareket etmeliyiz. “ dedi.  

Pozitif mesajlarla kendinizi ödüllendirin

Psikiyatrist Sümer Öztanrıöver, panelde kadınların kendilerini mutlu edecek aktivitelere girişmeleri gerektiğine değindi. Nasıl bir çocukluk geçirdiğiniz nasıl bir birey olduğunuzdan anlaşılır,  çocukluğunuza inip nasıl günler geçirdiğinizi inceleyelim diyen Sümer Öztanrıöver kadınlarla geçmişe yolculuk yaptı.  İnsanların çocukluk travmalarından, ilgisizlikten ve ilgiden doğan sorunların nasıl giderilmesi gerektiğini anlatan Öztanrıöver ‘Kendinizi sevin, kendinize özen gösterin ve önce ben ne istiyorum diye sorun’ dedi.  

Panele katılan kadınlar katılımcılara sorular yöneltti. Panel sonunda katılımcılara plaket verildi. 

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”