Valilikten Önemli Açıklama

Valilikten Önemli Açıklama
Advert
1-TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGÂHLARI

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 6. Maddesi ve bu Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 3.maddesi esaslarına göre, İlimiz merkezinde yapılacak olan Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerinde ilk toplanma yerleri, yürüyüş güzergâhları, toplantı alanları, dağılma yerleri ile pankart ve afiş asılabilecek yerler aşağıya çıkartılmıştır.

A-) SEYHAN İLÇESİ

TOPLANTI ALANI 1: UĞUR MUMCU MEYDANI  
 
a)YÜRÜYÜŞ YOL GÜZERGÂHI:

Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ASKİ Şantiyesi önü olan ilk toplanma yerinden başlamak üzere, Şehir Merkezi istikametinde Mustafa Kemal Paşa Bulvarını takiben Zilli Dede Kavşağı’ndan sola dönüş (Groseri önündeki kavşak) Kasım Gülek Köprüsü üst geçidinden sağa dönüş, Cevat Yurdakul Caddesini takiben, İstasyon Meydanı önüne kadar uzanan 1700 metrelik güzergâh.

b)TOPLANTI ALANI TANIMI:

Devlet Demir Yolları 6. Bölge Müdürlüğü binası ile Cemalpaşa Telekom Müdürlüğü binasının çevirdiği 12.750 metrekarelik alandır. Toplantıya katılım yoğunluğuna göre gerek duyulduğunda toplantı alanı kademeli olarak genişletilecektir.      
c)DAĞILMA YOL GÜZERGÂHLARI:

Ziyapaşa Bulvarı, Cevat Yurdakul Caddesi ve Atatürk Caddesi (Valilik İstikameti- Sular Mevkii İstikameti), Kasım Gülek Bulvarı, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Cevat Yurdakul Caddesi dağılma yolu güzergahı olarak belirlenmiştir.  

d)PANKART VE AFİŞ ASILABİLECEK YERLER:

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşünün yapılmasına izin veren Valilik Makamının onay tarihinden itibaren Toplantı ve Gösteri Yürüyüşünün bitiş saatine kadar;

Meydanlara ve/veya parklara, cadde ve sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara,
Rızası olmadan özel kişilere ait alanlara asılmaksızın, yürüyüş güzergâhı üzerinde bulunan, 100.Yıl Kavşağı ile Mustafa Kemal Paşa Bulvarının kesiştiği ASKİ Kavşağında bulunan şantiyenin bulunduğu uygun yerlere,

ASKİ şantiyesi Mustafa Kemal Paşa Bulvarından Groseri istikametine doğru, Groseri Kavşağından Kasım Gülek Kavşağı istikametine doğru uygun yerlere, 

Sular Mevkiinden Uğur Mumcu Meydanı istikametine doğru yol üzerinde bulunan uygun yerlere, 
Uğur Mumcu Meydanının tamamı ile Ahmet Remzi Yüreğir Caddesi, Adalet Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi, Bahçelievler Caddesi, Borsa Caddesi, Bahar Caddesi, Çakmak Caddesi, Debboy Caddesi, Defne Caddesi,  Erdal Acet Caddesi, Emin Ağa Caddesi, Emekçiler Caddesi, İbo Osman Caddesi, Kıbrıs Caddesi, Karafatma Caddesi, Karaafat Caddesi, Manisalı Alibey Caddesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, 27 Mayıs Caddesi, Ordu Caddesi, 5 Ocak Caddesi, Pazarlar Caddesi, Postane Caddesi, Obalar Caddesi, Saydam Caddesi, Şinasi Efendi Caddesi, Şehit Mehmet Özel Caddesi, Türk Kuşu Caddesi, Barbaros Caddesi, Onur Caddesi, Uçak Caddesi, Şakirpaşa Caddesi, Vefa Caddesi, Özgür Caddesi, Aydınlar Caddesi, Şehit Jandarma Onbaşı Fahri Özsen Caddesi, Mithatpaşa Caddesi, İstiklal Caddesi, Meydan Caddesi, Emniyet Caddesi, Şehit Duran Caddesi, Yeni Bey Caddesi, Barış Caddesi, Nesrin Olgun Caddesi, Kurttepe Caddesi, Yeşilevler Caddesi, Abdi Yolaçan Caddesi üzerinde bulunan uygun yerlere, trafik ve şahıs güvenliği açısından tehlike oluşturmayacak şekilde Kabahatler Kanununda yer alan hükümler çerçevesinde pankart ve afişler asılabilecektir. 
TOPLANTI ALANI 2 : Narenciye PARKI
TOPLANTI ALANI TANIMI : 

Merkez Park Galeria yanında bulunan Narenciye Parkı


B-) YÜREĞİR İLÇESİ

 
TOPLANTI ALANI : YÜREĞİR SARIÇAM DERESİ YANINDAKİ SEMT PAZARI

a)YÜRÜYÜŞ YOL GÜZERGAHI:

Dadaloğlu Bulvarı başlangıcında bulunan Halk Bankası önünde toplanıp, aynı bulvar üzerinden   Sarıçam deresi istikametine doğru 650 metrelik güzergâhı takiben asfalt zeminli Semt pazar yerine kadar.

b)TOPLANTI ALANI TANIMI:

Yürüyüş istikametine göre  Sarıçam deresini geçince sol tarafta kalan Semt Pazar Yeri,

c)DAĞILMA YOL GÜZERGAHLARI:

Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ve Tren yolu hattı istikametinde ve Afet evleri semtinde yer alan  tali yollardır.
d)PANKART VE AFİŞ ASILABİLECEK YERLER :

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşünün yapılmasına izin veren Valilik Makamının onay tarihinden itibaren,  Toplantı ve Gösteri Yürüyüşünün bitiş saatine kadar;

Meydanlara ve/veya parklara, cadde ve sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara,
Rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara asılmaksızın, yürüyüş güzergâhı üzerinde bulunan, Kozan Yolu Dadaloğlu kavşağı yaya üst geçidi,

Dadaloğlu Kavşağından (Halk Bankası önü) Sarıçam Deresini takiben toplantı alanına kadar olan 650 metrelik Dadaloğlu Bulvarı üzerinde uygun yerler ile Kışla Mahallesi 4429 ve 4470 Sokak, Kazım Başer Mahallesi 4190 - 4252ve 4262 Sokak, Yavuzlar Mahallesi 4186 Sokak, Serinevler Mahallesi Şehit Jandarma Er Mustafa Göksal Caddesi - 3891 ve 3892 Sokak, Karacaoğlan Mahallesi 3683 Sokak, PTT Evleri Mahallesi 3613 - 3783 - 3626 ve 3635 Sokak, Kiremithane Mahallesi Haşim Dalgıç Caddesi, Levent Mahallesi Levent Caddesi, Şehit Erkut Akbay Mahallesi 2747 Sokak ve Ulubatlı Hasan Mahallesi 3115 Sokak üzerinde bulunan uygun yerlere, trafik ve şahıs güvenliği açısından tehlike oluşturmayacak şekilde Kabahatler Kanununda yer alan hükümler çerçevesinde pankart ve afişler asılabilecektir.
   
C-) ÇUKUROVA İLÇESİ:

TOPLANTI ALANI: ADANA KOOP. SEMT PAZARI

 
a)YÜRÜYÜŞ YOL GÜZERGÂHI:

 

Dr. Sadık Ahmet Bulvarının Çoban Yurtçu Bulvarı ile kesiştiği yerde bulunan ilk toplanma yerinden başlamak üzere, Çoban Yurtçu Bulvarından (500 metre) ilerledikten sonra, Ramazan Atıl Lisesinin ön tarafında bulunan Adana Kooperatifi Semt Pazarı.

 
b)TOPLANTI  ALANI TANIMI:

 

Ramazan Atıl Lisesinin ön tarafında bulunan Adana Kooperatifi Semt Pazarı alanıdır.  Toplantıya katılımın yoğunluğuna göre gerek duyulduğunda toplantı alanı kademeli olarak genişletilecektir.

 

c)PANKART VE AFİŞ ASILABİLECEK YERLER:

 

 İlçenin çeşitli yerlerinde bulunan Billboardlara afiş ve pankartlar asılabilecektir.

 

2-GENEL ESASLAR:

      

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre yukarıda tespit edilen afiş ve pankart asılabilecek yerler dışında, diğer cadde ve sokaklara afiş ve pankart asılabilmesi için, Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.05.2005 tarih ve 232 sayılı kararı ile kabul edilen İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğine göre, Adana Büyükşehir, Seyhan ve Yüreğir Belediye Başkanlıklarına ait bilboard ve panolara afiş ve pankart asılabilmesi için, yetkili işletmeci- firmalara müracaat edilecektir.

 

Yukarıda tespit edilen güzergâhlar ve alanlar dışında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü düzenleyenler ile afiş ve pankart asanlar hakkında 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümleri; Valilik Makamı tarafından konu ile ilgili yapılmış düzenleme ve alınmış kararlara aykırı hareket edenler hakkında ise Kabahatler Kanununun İdari yaptırım kararı verme yetkisi başlığı altında düzenlenen 22. maddesinde sayılan;

        

1) Kabahat, dolayısıyla idari yaptırım kararı vermeye ilgili Kanunda açıkça gösterilen idari kurul, Makam veya kamu görevlileri yetkilidir.

2) Kanunda açık hüküm bulunmayan hallerde ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşunun en üst amiri bu konuda yetkilidir.

3) İdarî Kurul,  Makam veya kamu görevlileri,  ancak ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşunun görev alanına giren yerlerde işlenen kabahatler dolayısıyla İdarî yaptırım kararı vermeye yetkilidir hükmü ile; 42. maddenin 1. Fıkrasında “ Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere  ait alanlara bez, kâğıt ve  benzeri  afiş ve ilan  asan  kişiye, Yüz Türk  Lirasından  Üç  Bin  Türk Lirasına   kadar   idari   para  cezası  verilir.  Aynı  içerikteki  afiş  ve  ilânlar, tek fiil sayılır.” hükümlerine göre,  İdari para cezası ile tecziye edileceklerdir.


Anayasal bir hak olan düşünce hürriyetinin korunması, toplumda demokratik yöntemlerle kullanımının ve gelişiminin sağlanması, sivil toplumun teşviki ve gelişimi açısından önem arz etmektedir.

 

Bu hak ve  özgürlüklerin,  vatandaşlarımız  tarafından kullanımında   yukarıda   belirtilen esaslara uyulması gerekmektedir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KKTC Başbakanı Tatar Adana’da...
KKTC Başbakanı Tatar Adana’da...
Ceyhan’da Park ve Bahçeler Temizleniyor
Ceyhan’da Park ve Bahçeler Temizleniyor