CHP’li Sümer Üstgeçit Skandalına Değindi

CHP’li Sümer Üstgeçit Skandalına Değindi
Advert

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Orhan SÜMER

Adana Milletvekili

 

Adana İli Seyhan İlçesi sınırları içerisinde bulunan Yeşiloba Mahallesi, D-400 karayolu ile ikiye bölünmektedir. Şehirlerarası ulaşım araçlarının yoğun bir şekilde kullandığı bu yol üzerinde ise mahalle sakinlerinin kullanabileceği bir üstgeçit bulunmamaktadır. Bu durum her gün oradan geçmek zorunda kalan yayalar için hayati tehlike arz etmektedir. 

Yeşiloba Mahalle Muhtarı Ata ÜRÜN de D-400 karayolunda bir geçit olmadığı için 14 yaşındaki evladını kaybetmiş ve aynı acıyı başka vatandaşın da yaşamaması için büyük çaba göstermiştir. 

Konuyu, TBMM’de üyesi bulunduğum Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nun 06.12.2018 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün (TCDD) ve bağlı ortaklıklarının (TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ) 2015 ve 2016 yıllarına ait bilanço ve netice hesaplarının görüşmelerisırasında Sayın Genel Müdür’ün de hazır bulunduğu toplantıda dile getirmeme karşın, söz konusu sorun hala giderilememiş, herhangi bir netice alınamamıştır. 

Adana’da halen çözüme ulaştırılmamış bu sorunun devam ettiği dikkate alındığında, birçok vatandaşımız göz göre göre adeta ölüm ile burun buruna yaşamaktadır.

Bu çerçevede;

1. Bahsi geçen bölgeye üst veya alt geçit yapılması hususunda herhangi bir çalışma var mıdır? Var ise yapım çalışmaları ne zaman başlayacaktır?
2. Söz konusu bölgeye yapılacak bir yaya (üst veya alt) geçidinin maliyeti ne kadardır? 
3. Bölgeye bir geçit yapılmayacak ise bunun gerekçesi nedir?
4. Son üç yılda, D-400 karayolu üzerinde, kaç adet trafik kazası meydana gelmiş, kaç vatandaşımız bu kazalarda yaralanmış, kaç vatandaşımız ise hayatını kaybetmiştir?
5. Üst geçidin yapılmamasından kaynaklı olarak meydana gelecek üzücü kazaların sorumlusu kim ya da kimler olacaktır? 
6. Bugüne kadar, gerek mahalle muhtarının gerekse çevrede yaşayan vatandaşların talep başvurusu olmasına karşın, bu talebin karşılanmamış olmasının gerekçesi nedir?
7. Talep edilen geçidin yapılmamasıyla ilgili herhangi bir sorumlu hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu konudaki son hukuki durum nedir?
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu