Yağmur, Fırtına Lagünleri de Vurdu!

Yağmur, Fırtına Lagünleri de Vurdu!
Advert
Bölgemizde geçen hafta yaşanan aşırı yağışlar ve dalyan balıkçılığını da vurdu.. Kötü hava şartları dalyanların çitlerini patlattı, bu mevsimde tuzaklara takılacak tonlarca balık denize kaçtı..
Bir tarımsal faaliyet olan bu dalyanlarda da hasar tesbiti ile devletin yardımının zorunlu hale geldiği belirtiliyor.. Devlet ilgililerinin ve siyasilerin bu soruna ivedilikle eğilmesi bekleniyor.. 
Ayrıca hem doğal yaşamın korunması, hem de ekonomiye değer katması nedeniyle, devlet kontrolündeki dalyan balıkçılığının artık tarımsal statüde değerlendirmesi ve  bir ekonomik faaliyet olarak kabul edilmesi gerektiği de vurgulanıyor.. 
DALYAN BALIKÇILIĞI HAKKINDA KISA BİLGİ...
Adana’nın doğal kaynaklarından olan lagünlerde Tarım Bakanlığı izni ile dalyan balıkçılığı yapılmakta.. Bu dalyanlarda genelde balıkçı kooperatifleri aracılığıyla balık üretimi gerçekleştiriliyor...
Bunlar Ağyatan, Akyatan, Çamlık, Hurma, Tuzla dalyanları (Karataş), Çamlık, Arab Boğazı ve Yelkovan (Yumurtalık) dalyanları.. 
Bu lagünler Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin tarihsel süreçte yatak değiştirmeleri ile oluştu.. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin taşmasıyla aşırı yağışlarda ovaların tarım arazilerinin suyunu boşaltan drenaj kanallarının bağlı olduğu dalyanları gelen suyun da baskısı nedeniyle dalyan çitleri patlamakta, dalyanda bulunan balıklar kaçıyor..
Şubat 15 - Haziran 15 arasında lagünlerde balık hasadı yasak olup,lagün boğazları denize açık.. 
Tarım Bakanlığının belirlediği boyuttaki yavru ve küçük balıkların giriş çıkışı yapabildiği genişlikte olan çitlerle ( kamış veya metalden yapılı çitler) lagün boğazı kesiliyor.. Yine, Tarım Bakanlığının belirlediği boyutun üstü balıklar kuzuluk tabir edilen tuzaklarla yakalanmak suretiyle ekonomiye kazandırılıyor.. 
Balık hasadı havanın soğuduğu zamanlarda yoğunluklu olarak Aralık sonu-Şubat başı zaman diliminde, balık dalyanın ( lagün) soğuyan suyunu terk edip, daha sıcak suya sahip denize gitmek isterken tuzaklara takılıyor ve hasat bu tarihler arasında yapılıyor.. 
İşte bölgemizdeki yağmur sel ve fırtına tam zaman diliminde maalesef dalyanları yerle bir etti..
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KKTC Başbakanı Tatar Adana’da...
KKTC Başbakanı Tatar Adana’da...
Ceyhan’da Park ve Bahçeler Temizleniyor
Ceyhan’da Park ve Bahçeler Temizleniyor