Sabah Yazarı Sanki Adana’yı da Anlattı

Sabah Yazarı Sanki Adana’yı da Anlattı
Advert
Sabah Gazetesi’nden Dilek Güngör, köşe yazısında FETÖ/PDY kapsamında kayyuma devredilen bir şirketle ilgili olarak İçişleri ve Adalet Bakanlığını göreve davet ederken, eleştirisiyle Adana’da yaşanan ve çok konuşulan bir ‘savcı iddianamesini’ akıllara getirdi..
11. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcısı Çağdaş Erol da işadamlarına yönelik davada, yargılamanın bitmesiyle birlikte el konularak kayyıma devredilen şirket ve mal varlıklarının sahiplerine iadesi talebinde bulunmuştu..
Savcı Çağdaş Erol, 2016/53 esas nolu dosyada gerekçe olarak “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nü finanse ettiği veya bu şirketlerin ve hissedarlarının örgütten kazanç elde ettikleri sabit olmamasını” göstermişti.. 
DİLEK GÜNGÖR’ÜN YAZISI...
FETÖ ile mücadelede tuhaf şeyler oluyor. Mahkemelerden akıl sır erdirilemeyecek kararlar çıkmaya başladı.
Cahillik deseniz sanmam, iş bilmezlik deseniz inanmam, yasal deseniz tutar tarafı yok. O halde ne bunlar?
Biliyorsunuz, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Denizli'deki FETÖ/ PDY soruşturmaları kapsamında gıda devi Aynes'in sahipleri tutuklandı. Suçdosyaları da epeycekabarıktı. FETÖ'yekaynak aktarmaktantutun da örgütün şifrelihaberleşme sistemi ByLock'u kullanmaya,BaşkanRecep TayyipErdoğan'ın çalışmaofisine böcek koyanTÜBİTAK'çıları işe almaya kadar pekçok dosya soruşturmaya dahil edilmişti.
Aralık 2016'da da şirket Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine geçmişti. Tam satış aşamasınagetirilmişti ki... Hikâye start aldı...
***
10 Aralık'ta Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Faruk Ceyhanve üyeler, Aynes'te TMSF kayyumunun kaldırılması ve şirketin halen FETÖ davalarında sanık olan eski sahiplerine devredilmesi kararı aldı.
Mahkeme kararı daha TMSF'ye tebliğ edilmeden fonun kayyumları apar topar Aynes'ten atıldı. 14 Aralık'ta yeni yönetim başa geçti. İlk iş konkordato işlemi başlatmak oldu. Akılları sıra konkordato ilan edip borç ödemeyecekler, parayı yurtdışına kaçıracaklardı! Hemen kasayı boşaltmaya başladılar. Aynes'in FETÖ'cüsahiplerinden, Gürcistan'a firar edenkayınpeder Hüseyin Civan'a 284 binTL transfer edilmeye çalışıldı. Aynes'i devralan şirket yönetimi ihanet transferi suçunu Dış Ticaret Müdürü Mehmet Özdemir'e atmaya çalıştı. Mehmet Özdemir ise Hüseyin Civan'a gönderilecek parayı kendisinin engellediğini iddia etti. Baş döndürücü gelişmeler yaşanırken Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, 2.
Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kayyumun kaldırılması kararına itiraz etti.
Denizli'deki mahkeme şirkete tekrar kayyum atanmasına karar verdi.
***
Ancak…
Karara "OHAL kalktı, TMSFkayyum olamaz, yerine TicaretMahkemesi kayyumları getirilsin"diye yazıldı. KHK'larda FETÖ ile iltisaklı şirketlerin nasıl yönetileceği açık açık yazılıyken, hukuka aykırı davranılıp TMSF devre dışı bırakıldı.
Bana kalırsa, tehlikeli bir oyunun içindeyiz.
Tutuklu yargılanan bir sanığa şirket devredilebilir mi? FETÖ şirketlerindeki kayyum müessesesini Ticaret Mahkemeleri seviyesine çekmek yalnızca Aynes'e mi özel? Yoksa başka FETÖ davalarında emsal mi gösterilecek?
TMSF'yi saf dışı etmek oyunun parçası mı?
İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın bu meseleyi enine boyuna incelemesi gerek!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KKTC Başbakanı Tatar Adana’da...
KKTC Başbakanı Tatar Adana’da...
Ceyhan’da Park ve Bahçeler Temizleniyor
Ceyhan’da Park ve Bahçeler Temizleniyor