Adana’yı İlgilendiren Miras Davası

Adana’yı İlgilendiren Miras Davası
Advert

 

 

Sabancı Holding'in kurucusu merhum Hacı Ömer Sabancı'nın 40 yıl önce vefat eden büyük oğlu ihsan Sabancı'nın Nevin Tenik ile yaşadığı evlilik dışı ilişkiden doğan Sevilay Sabancı Çınar, 15 yıl önce Sabancı ailesine dava açarak, milyar dolarlık mirastan haklarını istemişti.  

Adana 4 Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla Şevket, Erol, Türkan, Ömer Metin, Dilek, Sevil, Özcan, Ömer, Şahin Zeynep, Faruk Selami, Burak Selami, Demet (Çetindoğan), Nazmiye Sevda, Demir, Serra, Güler, Yakup, Sevgi, Murat ve Nur Sabancı'dan (Düvenci) oluşan aileye son olarak Sevilay Sabancı Çınar da mirasçı olarak eklenmişti.  Yargıtay 14. Hukuk Dairesi geçtiğimiz yıl Sevilay Sabancı Çınar'ın Hacı Ömer Sabancı'nın mirasçısı olduğunu onamıştı. 
ATLI KÖŞK, AKBANK, BOSSA HİSSELERİ 
Bunun üzerine Sevilay Sabancı Çınar, Atlı Köşk (Sabancı Müzesi), Akbank ve Bossa hisselerinin yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanına yayılan menkul ve gayrimenkulleri bulunan aileye "mal tespiti davası" açmıştı. Emirgan'da 600 milyon dolar değerindeki Atlı Köşk'ün tapusunun iptali ve intifa hakkının terkini davasına dün devam edildi. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada Sevilay Sabancı Çınar'ı avukatları Çağrı Bağadur ve Jülide Işıl Bağadur temsil ederken, Sabancı Ailesi'nin mirasçıları Sevgi, Şevket, Güler, Yakup, Nur, Türkan, Metin, Sevil, Serra, Sevda, Dilek, Ömer, Demet, Özcan, Faruk, Burak, Zeynep, Demir, Sevim Sabancı ile Hacı Ömer Sabancı Holding ve Sabancı Üniversitesi'ni avukatları temsil etti. Davalılardan Erol Sabancı ve avukatı ise duruşmaya katılmadı.
YA MİRASTAN PAY VERİLSİN YA DA TAZMİNAT VERİLSİN 
Sevilay Sabancı Çınar'nın avukatı Çağrı Bağadur, davada tüm delillerin toplandığını belirterek Atlı Köşk'ün tapusunun iptal edilerek Sabancı Üniversitesi'ne verilen intifa (kullanım) hakkının terkinini ve ve Hacı Ömer Sabancı terekesine döndürülmesinin kabul edilmesini istedi. Avukat Çağrı Bağadur, bu talebin  mümkün olmadığı takdirde mahkemenin Sevilay Sabancı'nın miras payı oranında tazminata hükmetmesini istedi.
DAVA ZAMAN AŞIMINDAN RET OLSUN 
Ömer, Demet ve Özcan Sabancı'nın avukatı ise Atlı Köşk'ün 1975 yılında Hacı Ömer Sabancı Holding'e devredildiğini, kanuni süre bakımından davanın zaman aşımına uğradığını ileri sürdü.  Murat Sabancı ile davacı Sevilay Sabancı Çınar'ın öz kardeş olduklarını belirten Murat Sabancı'nın avukatı, müvekkilinin de Hacı Ömer Sabancı terekesinden hiçbir şey almadığını belirterek,  davanın kendi yönlerinden reddini istedi.

 

 

 

 

 

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
AA Muhabiri Nişancı’nın Cenazesine Ulaşıldı
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”
“Emekli Bayram İkramiyeleri Artırılsın”