Bağışıklığın Mucize Formülü D Vitamini

Bağışıklığın Mucize Formülü D Vitamini
Advert
İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, bir sıcak bir soğuk kararsız havaların hastalıklara davetiye çıkarabildiği bahar mevsimiyle birlikte bağışıklığı güçlendirmenin en iyi formülünün D vitamini deposu güneş olduğunu bildirdi. 

Prof. Dr. Gümürdülü, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak çok ağır hastalıklara yol açan D vitamini yetersizliğinin en iyi ilacının güneş olduğunu belirtti.

Gümürdülü, yağ içerisinde depolanan vitaminlerden birisi olan D vitamininin, hücre büyümesi, kemik ve kas gelişiminde, kalsiyum emilimi, iltihaplı hastalıklarla mücadelede ve bağışıklık sisteminde çok önemli rol aldığını söyledi.

D vitamininin, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimini sağladığını belirten Prof. D r. Gümürdülü, “D vitamini aynı zamanda parathormonun (paratiroid bezleri tarafından salgılanan, kandaki kalsiyum seviyelerinin en önemli düzenleyicisi)salınımını önler. Yine D vitamini birçok hastalık ve kanser türüne karşı koruyucu etkilere sahiptir” diye konuştu.

D vitamin için en iyi ve doğal kaynağın güneş olduğunu belirten Prof. Dr. Gümürdülü, “D vitamininden faydalanabilmek için derinin güneşte 15-30 dakika kadar durması gerekir. Güneş ışınları deri üzerindeki yağları harekete geçirerek daha sonra vücutta emilebilen formda olan vitamini üretir” dedi.

Bahar mevsimindeki kararsız havaların soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığını anlatan Gümürdülü, bu dönemde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın en iyi yolunun güneş olduğunu ifade etti.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini eksikliğinin hastalıklara yakalanma riskini arttırdığını vurgulayan Gümürdülü, şunları söyledi:

“Zayıf bünyelerde düşük bir bağışıklığa, kas ve kemiklerde gelişim geriliklerine, saç ve tırnak soruları ile kanser gibi ciddi bir rahatsızlıklara da sebep olan D vitamini yetersizliği kalp krizi ve böbrek taşının da sebepleri arasındadır.

Genel olarak D vitamini yetersizliği; metabolizmada kemik veiskelet sistemi rahatsızlıkları olarak kendini gösterir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen bir beslenme yetersizliği hastalığı olan“Rikets” ve onun erişkinlerdeki şekli olan osteomalasi (Kemiklerin yumuşaması ile karekterize bir hastalık) D vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.”

KANSER GELİŞİMİNİ ÖNLÜYOR

Kemik ve kas sağlığı için D vitaminin önemine dikkati çeken Gümürdülü, “D Vitamini bazı kanserlerin, kalp ve diyabet hastalığının gelişimini önler.Tansiyonu dengeler. Depresyondan korur”dedi.

GÜNLÜK D VITAMINI IHTIYACI

Prof. Dr. Gümürdülü, günlük D vitamin ihtiyacının kadınlarda ve erkeklerde  15 mcg/gün olduğunu ifade ederek, “En iyi D vitamin kaynağı ise güneş ile D vitamin içeren hayvansal besinlerdir” önerisinde bulundu.

Deniz ürünlerinnin D vitamin deposu olduğunu vurgulayan Gümürdülü, “Özellikle Somon, uskumru, ringa, ton balığı, karides, istiridye, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, yogurt, peynir, tereyağı, balıkyağı  karaciğer D vitamin içeren besinlerdir” diye konuştu.

FAZLASI DA ZARAR

Gümürdülü, D vitamininin fazla miktarlarda alınmasının da metabolizmada toksik etkiye yol açarak, dönüşümü olmayan problemlere sebebiyet verebileceğini sözlerine ekledi.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sümer “Otomotiv Sektörü Kriz İçinde..”
Sümer “Otomotiv Sektörü Kriz İçinde..”
Ceyhan’da Sanat Sokağı Aydınlandı
Ceyhan’da Sanat Sokağı Aydınlandı