Avukatlardan Meslektaş Cinayetine Tepki!

Avukatlardan Meslektaş Cinayetine Tepki!
Advert
 

Adana Barosu avukatları, önceki gün doktor eşi tarafından 14 kurşunla katledilen Diyarbakır Barosu mensubu  Av. Müzeyyen Boylu için Tarihi Adliye binası önünde cübbeli basın açıklaması ile kadına yönelik cinayetleri protesto ettiler.  

Yapılan açıklamaya HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Veteriner Hekimler Odası Adana Şubesi Başkanı Nihat Köse, siyasi partilerin il başkanları, meslek odalarının başkan ve temsilcileri ile çok sayıda avukat katıldı. 

79 baro ile eşzamanlı yapılan basın açıklamasını Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin okudu.

Av. Keskin; “Meslektaşımız Müzeyyen Boylu'nun öldürülmesi, kadın cinayetidir. Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durumun vahim ve ürkütücü bir tablosudur. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu 'kadın' olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir" dedi. 

Av. Keskin, "Meslektaşımız Müzeyyen Boylu'nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz" ifadesini kullandı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük de açıklama sonrasında söz aldı, elim olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kadına yönelik şiddetle ilgili istatistiki veriler aktardı ve bu kara tablonun adım adım geldiğini ifade etti. 

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 47 yaşında katledilen meslektaşının babasız, annesinin tek çocuğu olarak büyüyerek, çok başarılı bir hayat öyküsüne imza attığını belirtti. Av. Veli Küçük;  “Yüreklerimiz acıyor. Bu bakış açısının ceza yasalarındaki müeyyidelerin ağırlaştırılarak, sudan sebeplerle “hakaret etti”, “erkekliğime laf etti”, “namusuma söz etti” gibi neredeyse bütün mahkemelerin indirim nedeni olarak uygulamaması, mahkemelerin bu katliamlara hak ettiği cezaları vermesi gerekmektedir. Bu katliamlara karşı bu farkındalığı daha üst düzeyde ortaya koymak hepimizin sorumluluğudur. Umuyorum ki bu son olur.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
”Aladağ-Akören Yolu Artık Bitirilmeli..”
”Aladağ-Akören Yolu Artık Bitirilmeli..”
”Gazilerimizden Asla Vazgeçemeyiz..”
”Gazilerimizden Asla Vazgeçemeyiz..”