Advert Advert

“Şirket Yönetimleri Geçersiz” Yorumu...

“Şirket Yönetimleri Geçersiz” Yorumu...
Advert
Büyükşehir Belediyelerinde şirket krizi.. Zeydan’ın atamaları Geçersiz mi sayılacak.?
5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 37. maddesinde belirtilen “Belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir” hükmüne göre, belediye şirketlerinde atamaları, seçilmiş belediye başkanları yaparken, Ticaret Bakanlığı’nın 20 Mayıs 2019’da yayımladığı genelge ile bu yetki belediye meclislerine verilmişti.. 
Genelge sonrası İstanbul ve Ankara Belediyelerinde yapılan atamaları Ticaret Sicil Müdürlükleri onaylamayarak belediyelere geri gönderdi..
İstanbul ve Ankara’da CHP’li Millet İttifakı adayları olan Ekrem İmamoğlu ve Mansur yavaş seçimi kazanmalarına rağmen büyükşehir meclislerindeki sandalye dağılımında avantajın Cumhur İttifakı’nda olduğu biliniyor..
Adana’ya baktığımızda da tablo İstanbul ve Ankara’dan farksız.. Seçimi kazanan isim Zeydan Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı oldu ancak Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde sandalye dağılımında avantaj ekseriyetle Cumhur İttifakı’nda..
Seçimden sonra gözler Büyükşehir iştirak şirketleri olan Adana İmar AŞ, Altınkoza AŞ, Beldetaş AŞ, Ulaşım AŞ ve Çufaş AŞ çevrilmiş, Zeydan Karalar tarafından yeni yönetim kurulları ve başkanlar atanmaya başlanmıştı.. 
Ancak Bakanlık genelgesine göre Zeydan Karalar’ın yapmış olduğu atamalar geçersiz duruma düştü.. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde sayısal ağırlığı bulunan MHP’li ve Ak Partili meclis üyeleri önümüzdeki meclis toplantısında konuyu meclise taşıyacak..
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ulubatlı Hasan’a Yeni Eğitim Alanı...
Ulubatlı Hasan’a Yeni Eğitim Alanı...
Sırkıntı’ya Ait Çırçır Fabrikası Yandı
Sırkıntı’ya Ait Çırçır Fabrikası Yandı