Advert Advert

Ali Pekmezci Yazdı...

Ali Pekmezci Yazdı...
Advert
Tartışmasız kabul ederiz;
Adana Ticaret Odası’nın hizmet verdiği mevcut bina ihtiyacı karşılamaktan çok uzak.. Trafik sorunu da işin cabası.. Bu ve bunun gibi sıkıntılar ATO’nun yeni ve çağdaş bir binaya kavuşmasını zorunlu kılıyor..
Hizmete, yatırıma ve büyümeye karşı çıkacak halimiz yok.. Hemfikiriz.. 
Ama bir süredir ATO bünyesinde ve Adana kamuoyunda yükselen ‘yeni hizmet binasını sorgulayıcı’ seslere de kulak vermek gerekiyor.. Haklı ve yerinde eleştirilerin dikkate alınması, kent çıkarı noktasında kaçınılmaz..
Yeni hizmet binası şart ama gün o gün değil..
Otomotivden inşaata kadar tüm sektörde işler kötü giderken.. Neredeyse her gün bir işletme kepenk indirirken.. Esnaf gün boyu bir bardak çay parası dahi kazanamazken.. 
Dar boğazdan geçerken en az 50 milyon liraya mal olacak bir projeyi ‘göze almanın’ bir gerekçesi olmalı.. 
Devletin bile tasarruf tedbirlerine yöneldiği bir süreçte, bu yeni bina ihalesi hırsı nedir.? 25 bin üyenin sorunları, sıkıntıları orta yerde dururken nedir bu acelecilik.?
Şahsen bunu anlamakta hiç de güçlük çekmiyorum.. Kasasında 40 milyon lira bulunan yönetim, bunu illa ki değerlendirmek istiyor ve hedefini de hizmet binası olarak belirlemiş..
Nokta atışı.!
Malumunuzdur; Başkan Atilla Menevşe, Fethullah Gülen’in talimatıyla ATO’nun 8 milyon 800 bin TL’sini Bank Asya’ya yatırarak FETÖ'ye yardım suçu işlediği gerekçesiyle 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.. 
Bununla birlikte ihale meselesinde Atilla Beye yönelik ‘akçeli işlerin peşinde koşmak’ gibi bir itham ve eleştiride kesinlikle bulunamam.. Sadece O’na kefilim, O tenezzül etmez..
Demem şu ki;
Adana Ticaret Odası yeni hizmet binasını kuşkusuz hak ediyor.. Peki Adana’nın içinde bulunduğu ‘ticari portföy’ yeni hizmet binasını hak ediyor mu.? 
Orası su götürür.. 
ATO üyeleri arasında ve Adana kamuoyunda böyle düşünenler azımsanmayacak miktarda.. Adeta içecek ayranı olmayanlar tuvalete gitmek için tahterevalli arıyor.. ATO yönetimi bazında vaziyet budur..
Söylemeden geçemeyeceğim;
1894 yılından beri faaliyet gösteren bu dev yapının  Başkanvekili Yücel Bayram ve yönetim kurulu üyeleri Zübeyt Şendur ile Emin Yumuşak’tan çok daha ötesi isimlerce yönetilmeye layık olduğu kanaatindeyim.. Zaten bu mümkün olsaydı, kriz günlerinde ATO hizmet binası ihalesi ile yatıp kalkmazdık.. 
Bayram, Şendur ve Yumuşak’tan daha ötesi isimler odanın kaynak ve imkanlarını ne zaman-nasıl kullanmaları gerektiğini bize konuşturmazdı bile.. 
Adana’ya sesleniyorum..
Ticaret Odası yeni hizmet binası ihalesinin tekrar gözden geçirilmesine katkı sunun.. 
Lazım, ama gün o gün değil.!
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ulubatlı Hasan’a Yeni Eğitim Alanı...
Ulubatlı Hasan’a Yeni Eğitim Alanı...
Sırkıntı’ya Ait Çırçır Fabrikası Yandı
Sırkıntı’ya Ait Çırçır Fabrikası Yandı