Advert

”Seyhan’da Ne Yapabildin ki.?”

”Seyhan’da  Ne Yapabildin ki.?”
”Seyhan’da  Ne Yapabildin ki.?” Admin Ali Pekmezci
Advert
Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Sözlü, Radyo Deva’ya telefonla bağlanarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Sözlü, editörümüz Ali Pekmezci’ye bu konulardaki düşüncelerini daha önce açıklamıştı.
31 Mart seçimleri ve bugüne kadar geçen süreçle ilgili hem şahsı hem de Zeydan Karalar’ın dile getirdiği iddialara Sözlü’nün verdiği o cevaplardan satırbaşları: 
“İstanbul’da, Adana’da, Ankara’da, Antalya’da görüyorum, bir algı mühendisliği yürütülüyor. Bu kadar iddianın arkasında incelemeler, soruşturmalar yapıp, birkaç ay sonra bu eksikleri raporlu bir şekilde, yasal bir zeminde tüm Türkiye’ye açıklamazlarsa yazıklar olsun onlara! Yalan söylemeyle siyaset 1-2 ay gider ama beceriksizliğin üzerini bu şekilde kapatmak olmaz. Doğrudan hedef aldıklarında her seferinde cevap veriyoruz. Zeydan Bey’e ne sorarlarsa sorsunlar, yetemediği işlerde adımı anmasa bile “Önceden şöyleydi” diyor. Geçende mecliste söylemiş, “İhaleyi şöyle yaptılar”. Yanlış bir şey yapıldıysa açarsınız soruşturmayı, gereğini yapar, sonuçlarını halka açıklarsınız. İstanbul’da Ankara’da her gün konuşuyorlar, soydular, çaldılar, çırptılar anlamına gelecek… Ama bir tane daha kimseyi suçlayacak bir şey yok.
Sinekle mücadele canlı ve daimi bir döngüdür. Devam ettirmedikleri için bütün müteahhitlerimiz 2-3 ay iş durdurdular. Gerçi sinekle mücadelede bunu yapmadılar ama orada muhakkak birşeyler aksamıştır. Ben ziraat mühendisiyim. Zirai Mücadele ve bitki koruma mezunuyum. İhtisasım budur. 20 yıl belediye başkanlığı yaptığım yerde sinekle mücadelede şikâyet olmadı.  Bu konuyu tartışmaya değer görmüyorum. Arkadaşların kendi eksiklikleridir.
Ağzı olan konuşuyor. Belediyelerin, insanların borcu olur. Bunlar hakikatlerimizdir. Aylardır konuşuluyor, ‘Borcumuz var’! Adana’da Zeydan Bey göreve geldiğinden bu zamana kadar yaklaşık 80 Milyon TL büyükşehir belediyesinin borcu, metro ve Çatalan’dır. Çatalan Allah var düzgün bir yatırımdır, bunun günahına girmem. Metro borcu şuanda döviz kurlarıyla birlikte yaklaşık 80 Milyon TL büyükşehirin borcu yine artmıştır. Biz İller Bankası’ndan borç almadık, müsaade etmediler. Benim yaptırdığım işlerden başka piyasa borcu olmamıştır. Onlar da Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 5-6 aylık programda dişini sıkıp yapacağı şeylerdir ve bunlar çok önemli projelerdir. Adana’da İkizler Köprüsü’nü yaptık, karnıyarığın üzerini kapattık. Girne Köprüsü, Yavuzlar Köprüsü, Yavuzlar Köprüsü, Devlet Bahçeli Köprüsü, Türkmenbaşı Bulvarı kavşağı otoyol bağlantısı, Şambayadı TOKİ otoyol bağlantısı bunlar Adana’nın köprü trafik çözümleri için yapmış olduğumuz harcamalardır. Bunlarla ilgili yapılan işlerin karşılığında haksız ödemeler varsa, bunları söyleyip, Adana kamuoyunu bilgilendirip, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı bizden önceki dönemde yanlış ve haksız harcama yapmış demeleri lazımdır. Belediye battı, bitti gibi sözlerle bizi zan altında bırakmak yakışık almaz. Adanalılığa, mertliğe, delikanlılığa yakışmaz.
Hem ASKİ’de hem büyükşehirde benim bıraktığım bürokratlar paranın başında hala. Bunlar kötü adamlardı da, kötü yönetimin parçasıydı da niye duruyorlar? 
İşçi düşmanlığı, emek düşmanlığı yapıyorlar. Sosyal demokrat geçinecekler, hem emekten yana olacaklar hem de işçi çıkaracaklar. Adana’da hazmedilecek işler değil. Arkadaşlar Adana seçimlerinden sonra Türkiye’nin ilgilendiği İstanbul seçimlerini de kazandıktan sonra zannediyorlar ki Adana’da, Türkiye’de kasırgalar esiyor CHP’nin lehine. Bu rahatlıkla insanlara kötülük yapıyorlar, şehri umursamıyorlar. Hüseyin Sözlü burayı batırdı, İstanbul’u o batırdı diyorlar. Seçim kaybettiğim için hazımsızlık içinde değilim. Yeni belediye başkanı, seçimi kazandığını daha hazmedemedi, haylaz çocuklar gibi oraya buraya laf atmakla gidiyor. 
Belediyeyi Zihni Bey’den devraldığımda Aytaç Durak döneminde kalma borçlar vardı. Ben de hiç Durak’la ilgili bir şey söylemedim. Şimdi söylemek zorunda kalıyorum. Adana’nın borçları metro borcudur. İller Bankası’na ve hazineye hiç borç yapmadım çünkü bana müsaade etmediler. Ben 5 yıl hükümet ortaklığı falan yapmadım, ittifak sonradan oluştu biliyorsunuz. İktidar nimetleriyle belediye başkanlığı yapmadım. Hizmete olan, Adana’ya olan, Adana halkına olan aşkımla, inancımla hep muhalefette 20 yıl seçildim. Hiç ağladığımı gören olmamıştır. Ağlamak Türk Filmleri’nde ‘Küçük Emrah’ı çağrıştırır. Zeydan Bey de kendine öyle bir yol yordam seçmiş. Ağlamaya devam etsin. Adana halkını ne zamana kadar aldatacağını sanıyor ki Adana halkının da aldanacağına inanmıyorum. Ben göreve geldiğimde de Adana’nın parası yoktu ama ben kaynak oluşturdum. Bir yol yordam çizdik. Kendimize bir borçlanma modeli çizdik. Övünüyoruz da hepsiyle ama bu bakışıyla hizmet etmek istemediği için yatacak. Mesela benim başladığım projelerde onlarca sayarım ama Zeydan Bey bir ‘Kent meydanı’ dedi. Meydanı da götürdü rant olarak inşaat yaptı, sattı. Seyhan Belediyesi’nde yaptıklarının adını koyamaz.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüreğirli Halil Can Karaş Şehit Düştü
Yüreğirli Halil Can Karaş Şehit Düştü
İYP'den ‘İnsanca Asgari Ücret’ Çıkışı
İYP'den ‘İnsanca Asgari Ücret’ Çıkışı