Çin Kredisi Reza Zarrab’la Kesişebilir.!

Çin Kredisi Reza Zarrab’la Kesişebilir.!
Advert
İddialara göre, darboğazda olan CHP’li belediyelerin bazıları Çin’den kredi alabilmek için yeni, Mehmet Cüneythan Kurtbay’la ön protokol imzaladı.. Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ergül Halisçelik, Ankara’da bu amaçla 5-6 Çinli kuruluşla görüşme yaptı.. Ancak hiçbir kredi görüşmesi henüz imza altına alınmadı.. 
Bu noktada Zarrab ismi ile birlikte anılmamak için Başkan Zeydan Karalar’ın uyanık olması gerekiyor..
Kurtbay kim.?
Mehmet Cüneythan Kurtbay sıradan bir isim değil.. Hong Kong Çin-Türkiye Yatırım Grubu’nun Yönetim Kurulu’nda yer alıyor.. Türkiye’de de birçok şirketi bulunan Kurtbay’ın gizli ortaklarından birinin de Rüçhan Bayar olduğu ileri sürülüyor.. 
RÜÇHAN BAYAR, ZARRAB’IN ADAMIYDI
Rüçhan Bayar, Türkiye’nin gündemine 17 Aralık operasyonlarıyla gelmişti.. Reza Zarrab, 17 Aralık operasyonuyla tutuklanan Bayar hakkında çalışanı olduğunu söylemişti.. Rüçhan Bayar 30 Ocak 2014’te tahliye edildi..
Reza Zarrab, savcı Ekrem Aydıner'e verdiği ifadesinde Bayar'ın Çin’e gidişiyle ilgili şunları söylemişti:
"Muammer Bey ile olan ilişkimiz dolayısıyla tanıştığımız oğlu Barış Güler'den 5-6 ay danışmanlık hizmeti aldığımız doğrudur.. Bu hizmete zaten ihtiyaç duyuyorduk. Danışmanlık bedeli aylık 30 bin dolar idi.. Bu paralar kendisine ödendi. Yanımda çalışan Rüçhan Bayar da, Muammer Güler'in akrabasıymış.. Rüçhan'ın geçmiş yıllarda Barış Güler ile yaptığı ticaretten dolayı Barış Güler'e 2 milyon 250 bin dolar borcu kalmış.. Muammer Bey, Rüşhan'ın benim yanımda çalıştığını öğrenince bu borcun Rüçhan'ın benden olan alacaklarından kesilerek kapatılması konusunda yardım istedi.. Aylığı 5 bin dolar olan Rüçhan Bayar'ın bu şekilde borcunu ödeyemeyeceğini bildiğim için onu yüksek kazanç elde etsin ve Barış Güler'e borcunu kapatsın diye Çin'e gönderdim. Borcunu peyder pey ödedi..”
Zarrab’ın ABD’de yargılandığı davada da Rüçhan Bayar gündeme gelmişti..
Zarrab’a sağ kolu olan Bayar’la yaptığı bir telefon konuşmasının kayıtları dinletilmişti.. Zarrab telefon konuşmasını, “Bayar, 'Çin bankalarındaki kontaklarımızın Halkbank'ta yapılan işlemin aynısı Çin'de yapılmasına kesinlikle izin verilmediğini söyledi" diye açıklamıştı..
Davada, iki ismin Çin’deki faaliyetlerini yürütebilmek için üst düzey yetkili isimlere rüşvet vermenin tek yol olduğuna kanaat getirdikleri gündeme gelmiş, Zarrab, "Çinlilerin para ticaretinin İran'la ilgili olduğunu anladığındaysa işlemleri durduğunu" belirtmişti..
TARTIŞMA İDDİASI
CHP içinde de tartışmaya neden olduğu ileri sürülen olayda, Çin’den kredi almanın yanlış olmadığı ancak bunun yolunun büyükelçiliği, ticari ateşeyi muhatap almakla yapılabileceğini savunan bir ekibin varlık gösterdiği belirtildi.. Tartışmanın isimler üzerinden yürüdüğü ifade edildi..
ADANA’DA AYADAM KURULUYOR 
Bu arada, kredi arayışındaki Adana Büyükşehir Belediyesi, Adanalı yatırımcıları ve Adana’ya yatırım yapacak yabancıları yönlendirmek amacıyla Adana Yatırım Danışma Merkezi’nin (AYADAM) fikir babasının Dr. Ergül Halisçelik olduğu öğrenildi..
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tacizci, Mahallelinin Elinden Zor Kurtuldu
Tacizci, Mahallelinin Elinden Zor Kurtuldu
Otomobil Elektrik Direğine Çarptı: 1 Ölü, 2 Yaralı
Otomobil Elektrik Direğine Çarptı: 1 Ölü, 2 Yaralı