Advert

Azmettirici de Dahil Hepsi Serbest

Azmettirici de Dahil Hepsi Serbest
Azmettirici de Dahil Hepsi Serbest Admin Ali Pekmezci
Advert
Egemen Gazetesi kurucusu Hakan Denizli’ye kızı ile torunun gözleri önünde silahlı saldırı gerçekleştiren tetikçi Tuncay Alparslan ile arabulucu ve azmettirici olmakla suçlanan 4 kişi ilk mahkemede serbest kaldı. Denizli, “Bu karara tabi ki itiraz edeceğiz. Ülkemiz, adam vurarak ellerini kollarını sallayıp gezenlerin mekânı mı olsun?” dedi. 
Olay,  24 Mayıs Cuma günü saat 08.20 sıralarında merkez Seyhan ilçesi Yeşilyuva mahallesindeki sitede yaşandı. Gazeteci Hakan Denizli, işyerine gelmek üzere kızı Sıla Başak ve torunu Ayaz ile birlikte otomobiline bindi. Bu sırada, Denizli’nin yanına yaklaşan tetikçi Tuncay Alparslan, aracın ön camından uzattığı silahla Denizli’yi sol bacağından iki el ateş ederek vurdu. Seyhan Devlet Hastanesi’nde sol bacağında kemik hasarı oluştuğu için iki kez ameliyat geçiren Denizli’nin tedavisi halen sürüyor. 
POLİS YAKALADI, AMA...
Olayın ardından Adana Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri, motorsikletle kaçtığı belirlenen saldırgan ile arabulucu ve azmettirici oldukları iddiasıyla Tuncay Alparslan, Sezer Özeral, Veysi Cengiz ve Ersin Ergün’ü gözaltına aldı. Olaydan 15 gün sonra 7 Haziran Cuma günü mahkemeye sevk edilen 4 kişi tutuklandı. 
DENİZLİ: CEZALANDIRILMALARINI İSTİYORUM 
Olaya ilişkin ilk mahkeme Adana 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Tuncay Alparslan, Sezer Özeral, Veysi Cengiz ve Ersin Ergün, olayda kullanılan motorsikletin sahibi Cüneyt Tutal ile tutuksuz sanık Yasin Sancar’ın avukatı katıldı. Silahla yaralanan ve tedavisi halen devam eden Hakan Denizli, mahkemeye koltuk değnekleriyle geldi. Denizli, tüm sanıklardan şikâyetçi olduğunu belirterek, cezalandırılmalarını talep etti. 
SANIKLARIN TÜMÜ YASİN’İ İŞARET ETTİ!
Duruşmada tek tek dinlenen sanıklar, Denizli’nin vurulması olayıyla ilgili bici tezgahı işleten Yasin Sancar’ı işaret etti. Olayın ardından polisin kendisini aradığını öğrenen Yasin Sancar yaklaşık iki ay kaçtı, ardından ise mahkemeye gidip ifade verdi ve serbest kaldı. Tetikçi Tuncay Alparslan, mahkemede yaralama olayından iki gün önce kendisi, Ersin ve Yasin’in bici dükkânında bu durumu konuştuklarını aktararak, olayı niçin yapacağını sorduğunda Yasin Sancar’ın ‘senin maddi durumun kötü, borçların var borçlarını da kapatacağım’ dediğini anlatmıştı. 
 
İLK ÖNCE KABUL ETMEDİ, ANCAK..
 
Arabulucu Ersin Ergün de Yasin Sancar’ı suçlayan ifadeler kullandı. Ergün, mahkemede, “Yasin, Tuncay’a ‘Benim bir gazeteciden alacağım var, bu şahsın korkutulması gerek’ dedi. Tuncay teklifini kabul etmedi. Aradan bir iki gün geçtikten sonra Yasin’in de baskısıyla Tuncay teklifini kabul etti” dedi. 
Yasin Sancar ile birlikte bici tezgahı işleten ve azmettirici olmakla suçlanan Veysi Cengiz, şunları söyledi: “Tuncay, Ersin ve Yasin’in bici tezgahında oturup hararetli bir şekilde konuştukları gördüm ancak ben yanlarına gittiğimde ne olduğunu sorduğumda seni ilgilendirmez diyerek konuyu değiştiriyorlardı.” 
 
TUNCAY’I AZARLADI: NEYİ BEKLİYORSUN?
 
Denizli’nin vurulması olayından sonra motorsikletle tetikçi Tuncay Alparslan’ı buradan kaçıran Sezer Özeral da Yasin Sancar’ın Tuncay’ı azarladığına şahit olduğunu belirterek, “Tuncay, daha neyi bekliyorsun? Motorsikleti de ayarladık, sana maaş da bağlayacağız, dedi. Ben neden bahsettiklerini anlamadım” ifadelerini kullandı. 
Mahkeme, tutuklu sanıkların tutuklulukta geçirdikleri süre, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması ve karartılma şüphesinin olmayışından dolayı ‘adli kontrol şartı’ ile tahliyelerine karar verdi. 

 

CHP LİDERİ DENİZLİ’Yİ MECLİS’E TAŞIDI 
 
Denizli’nin yaralanmasının ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Meclis grup toplantısında saldırının asla kabul edilemeyeceğini belirterek, arkasındaki güçlerin bulunmasını istedi. Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Adana Barosu ile Adana ESOB da saldırıyı kınadı. 
 
“SABIRLA BEKLEYECEĞİM”
Mahkemenin verdiği kararı değerlendiren gazeteci  Hakan Denizli, şunları söyledi: 
“Adaletin sanıklar için verdiği bu karar benim içimi kanattı. Kızım ve torunumun gözleri önünde kanlı bir saldırıya uğradım. Allah’a çok şükür ki kurtuldum, ölmedim. Sanıkların cezalandırılması için benim ölmem mi gerekiyordu? Türkiye’de adalete olan güvenin yeniden tesis edilmesi açısından bir gazeteciye yapılan bu hain saldırıya gereken ilgi gösterilmeli. Gerçi şu da var ki; bir parti genel başkanına yapılan saldırının ardından bile olayı gerçekleştiren kişi serbest bırakılıyorsa bana yapılan bu olayda da silahlı saldırgan ve azmettiricilerin serbest kalması normal. Aslında yadırganacak bir durum yok. Ancak her şeye rağmen sabırla bekleyeceğim. Beni belki de sakat bırakacak saldırının arkasındaki karanlık güçler elbet birgün ortaya çıkarılacaktır.”
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüreğirli Halil Can Karaş Şehit Düştü
Yüreğirli Halil Can Karaş Şehit Düştü
İYP'den ‘İnsanca Asgari Ücret’ Çıkışı
İYP'den ‘İnsanca Asgari Ücret’ Çıkışı