Advert
MANŞET HABERLER

Bakanın Övgüler Dizdiği Adanalı...

Bakanın Övgüler Dizdiği Adanalı...
Bakanın Övgüler Dizdiği Adanalı... Admin Ali Pekmezci
Advert
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ölüm yıldönümünde (5 Ağustos 1967) Adanalı mekanikbilimci Prof. Dr. Mustafa İnan’dan övgüyle andı. 
Bakan Selçuk, “Memleketin kıtlıkla sınandığı bir dönemde kendini yetiştirmiş ve dünyanın sayılı mekanikçilerinden biri olmuş. Rahmetli Mustafa İnan bu toprakların en güzel mucizelerinden biri. O’na (Hocam artık meslek liselerimizde mikromekanikçiler yetiştiriyoruz) demeyi ne çok isterdim.” diye konuştu. 
MUSTAFA İNAN KİMDİR?
1911 yılında Adana'da dünyaya gelen Mustafa İnan liseyi yine aynı ilde yatılı olarak okumuş ve 1931 yılında birincilikle bitirmiştir. Kayıt yaptırdığı Fen Fakültesinden, üniversite hocası olma niyetiyle kaydını geri alarak, Mühendis Mektebine (şimdiki İTÜ) kayıt için başvuran Mustafa İnan, yapılan giriş sınavında birinci olarak Mühendis Mektebine girmiştir.
Mühendislik Mektebini de birinci olarak bitiren ve doktorasını İsviçre'de, Zürih üniversitesinde yapan Mustafa İnan, orada kalması için yapılan teklifi redderek Türkiye'ye dönmüş ve 1941 yılında Yüksek Mühendis Mektebinde Teknik Mekanik ve Mukavemet Muallim Muavinliği'ne tayin edilmiştir.
Yapı Statiği konusunda önemli çalışmalarıyla tanınan Ernst Chwalla 'Einführüng in die Baustatik' (Yapı Statiğine Giriş) adlı 1954 yılında yayımladığı kitabında 'Rijit Düğüm Noktalarındaki Gerilmelerin Optik Yöntemlerle Ölçülmesi' konusunu incelerken, sık sık Mustafa İnan'ın doktora çalışmasını ve 1943 yılında aynı konuda Mustafa İnan'ın yayımladığı raporu referans olarak göstermiştir.
Doktorası sırasında ilgilenmeye başladığı Fotoelastisite konusunda araştırma yapmış ilk Türk bilim adamı olan Mustafa İnan, 'Kayma Merkezi' başlıklı ilk makalesini 1943 yılında yayımlamıştır. 1944 yılında Yüksek Mühendislik Mektebi'nin isminin İstanbul Teknik Üniversitesi olarak değiştirilmesi üzerine doçentliğe getirilen Mustafa İnan bir yıl sonra da Profesörlüğe atanmıştır. Tatbiki Mekanik dersi o zamanların ana mühendislik konusu olduğu için inşaat fakültesi öğrencilerinin yanı sıra makine, maden ve elektrik fakültesinin öğrencilerine de ders vermiştir. 1954- 1957 yılları arasında İTÜ’de İnşaat Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmüş olan Mustafa İnan, 1957-1959 yılları arasında ise aynı üniversitenin rektörlük görevini sürdürmüştür.
1959-1964 yılları arasında, ilk yapay uyduların fırlatıldığı sıralarda “Suni Peyklerin Yörünge Hesaplarına Dair Bazı Sonuçlar” isimli makalesiyle başlayarak, toplam 11 adet makale yayımlayan Mustafa İnan, 1961 yılında “Taşıma Matrisi” (Carryover Matrix) kavramını “Elastomekanikte İntikal Matrisi” isimli makalesiyle tanımlayarak dünyada taşıma matrisi probleminde çalışma yapan ilk bilim adamlarından olmuştur.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Barolardan Ortak Açıklama ve Tepki...
Barolardan Ortak Açıklama ve Tepki...
ddddd
Eczacılara ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ Anlatıldı
Eczacılara ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ Anlatıldı