Advert
MANŞET HABERLER

Büyükşehir’de Oscar’lık Senaryo...

Büyükşehir’de Oscar’lık Senaryo...
Büyükşehir’de Oscar’lık Senaryo... Admin Ali Pekmezci
Advert
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar gergin geçen borçlanmanın reddedildiği Büyükşehir Meclis oturumuna değinirken ağzındaki baklayı çıkardı ve “Çalışanlarımızın geriye dönük biraz alacakları var. Biraz da müteahhit ödemesi yapalım dedik” şeklinde konuştu. 
Çünkü 169 milyon liralık borçlanma gerçekleşse bile hem işçi alacakları sadece 23 milyon lira tutarında idi hem de borçlanma takvimi zaten yetersizdi. 
Peki, borçlanma reddine rağmen dün gece ve bugün işçi ödemeleri nasıl gerçekleşti.? Büyükşehir Belediyesi Aydoğan Reklam’dan borç mu aldı.?
Cumhur İttifakı meclis üyeleri teklife evet oyu verseydi, Büyükşehir idaresinin üst yazısında vurguladığı gibi en çok alacaklı müteahhitler sevinecekti.
AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı konu hakkında şunları söyledi:
“Kıymetli Hemşehrilerim,
Dün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi sonrası Belediye Başkanı ve CHP tarafından yapılmaya çalışılan siyaset; yapamadığı ve yapamayacakları işler ve şu ana kadar işten haksız ithamlarla çıkarılan 666 işçi ve maalesef çıkarılmaya devam edecek binlerce işçi işin siyaseten örtbas etme amacı içeren çirkin bir siyaset anlayışıdır. Bu samimiyetten uzak yanıltma siyasetini güden CHP örgütü Cuma gece yarısı mesajları ile çıkarttıkları işçiler hakkında suspus olmuştur. 
Gerçek şudur;
Büyükşehir Bld Başkanı 169 milyon lira borç yetkisi istemiştir. Bakın yetki diyorum çünkü Belediye Meclisi borç vermez; borçlanılabilmesi için başkana yetki verir. İşçi maaşı için istediği miktar 23 milyon liradır ki bunu da sözlü dile getirmiş bu paylaşımda göreceğiniz resmi yazıda olduğu gibi maaş ödemesi için bir borçlanma resmen bulunmamaktadır. Kaldı ki bu yetkiyi almış olsa dahi bir bankadan 1 gün içinde bu parayı alması ve bayram öncesi bu parayla ödeme yapması mümkün değildir. Samimiyetsizlik ve yalan siyaseti burada başlamaktadır. 
Adana Büyükşehir Belediyesinin ASKİ dahil aylık geliri 150 milyon civarındadır. Bunun işçi maaşı ASKİ personeli dahil yaklaşık 30 milyondur. Şimdi işçi, emekçi dostu naraları atanlar bu kadar para ile ‘ÖNCELİKLİ İŞÇİ MAAŞLARI’nı niçin ödemezler. Niçin 2 aylık maaşları bekletirler. Öncelikleri nedir?  
Adana borç batağında diyip, geldiğinden beri ağlayıp borç istemek nasıl bir ‘ÇELİŞKİ’dir. Tavrımız nettir. Cari ödemeler için borçlanma olmaz. Adana’ya kazandıracağınız bir proje varsa kamuoyuna sunun ve bunun için borçlanın. Ancak bırakın projeyi Belediye Başkanı seçim öncesinde ki iki vaadini bile henüz gerçekleştirmemiştir. İşçilere seslenip çıkarmayacağım, maaşları teriniz kurumadan ödeyeceğim projesi yalan olmuştur. Bir diğer sözü suya indirimi ise Cumhur İttifakının karar almasına rağmen uygulanamamıştır. 
Borç borçla ödenmez. Samimi ise hem borç çok diyip hemde borç isteme çelişkisine niçin düşer.?
Dün bir başka üzücü olay ise tüm bu tartışmalar yaşanırken Meclis üyelerine seyirciler arasından bir provokatörün ağır küfürler etmesi olmuştur. Meclis halka açıktır bu nedenle seyirci alınmaktadır. Zaman zaman aslında sadece izlemesi gereken seyirciler tepkilerini dile getirmektedir. Eleştiri anlaşılır ancak kimse hakaret ve ağır sözleri orada kullanamaz. Burada Meclis Üyelerine ağır sözler sarfediliyor; Belediye Başkanı ve hiçbir Millet İttifakı meclis üyesi samimi bir tepki vermiyor, düzeni bozan bu kişi yasa gereği başkan emri ile zabıta tarafından dışarı çıkarılmıyor. Maalesef örgütünüz ve hatta bazı Milletvekilleriniz bu ağır sözler sarfeden şahsı gariban işçi diye savunuyor. Kimdir bu şahıs? Niye korunuyor, savunuluyor!!! Niçin bir başkan ağır sözler sarfedip provoke eden bir şahsı dışarı çıkartmaz, müsaade eder.  Samimiyseniz kameralarla dolu salonda provakasyon yapan bu şahsı tespit edin, açıklayın kimliğini...
Adana Merttir, sizden Adana gibi olmanız beklenmektedir.”
ZEYDAN KARALAR NE DİYOR? 
Karalar ise “Müteahhitlerimize de ödeme yapacaktık” itirafında bulunduğu açıklamasına şöyle devam etti: 
“Biz bunlara cevap vermiyoruz. Ülkemiz için, Adana için yapacak işlerimiz var. Bizim safsatayla, dedikoduyla, iftirayla uğrayacak vaktimiz, enerjimiz yok. Çalışanına iyi ve zamanda ücret ödeyen, Adananın tamamına daha fazla ve kaliteli hizmet edebilen bir belediye için çalışıyoruz. Benim kafamda büyük köy olma sıfatından kurtulmuş, modern bir Adana var.
Türkiye’nin modern, çağdaş Adana’yı konuşmasını sağlamak istiyoruz. Hem kendime, hem kadroma, hem sizlere çok güveniyorum. Bunu başaracağız hep birlikte” dedi. 
BÜTÇE AÇIĞINI HER AY DAHA AZALTIYORUZ
Göreve devraldıklarında Büyükşehir’de ve ASKİ’de mali portrenin çok kötü olduğunu ancak yavaş yavaş tabloyu düzelttiklerini açıklayan Başkan Zeydan Karalar, “Mart 2019’da bütçe açığı en yüksek seviyeye ulaşmış. Martta 78 milyon lira, nisanda 72 milyon liralık bütçe açığı var. Mayısta 28 milyon liraya düşürmüşüz. Haziran’da daha da düşmüş ve  giderek açığı azaltıyoruz. Hedefim aralık sonunda, ocak başında geliri giderine denk bir belediye bütçesi oluşturmak. Geliri giderine denk olmayan bir belediye işçinin parasını ödemekte zorlanır, hizmet yapamaz. 4 buçuk milyar lira borcumuz var ve bu yıl bizim gelirimiz en fazla 1.1 milyar lira olur. Borcumuz gelirimizin 4 katından fazla.
Karaya oturmuş, iş yapamaz, kıprayamaz halde bir belediye teslim aldık. Kıymetli kardeşlerim bu katır bu yükü taşımıyor. Biz buradan biraz yük indirmek durumundayız. İndiriyoruz. Gelir gelmez ben her ay 3 milyon lira araç kirasını azalttım. Şu anda ASKİ dahil, 2, 3 milyon liralık daha az yakıt tüketiyoruz. 124 liraya alınan unun çuvalı, 94 liraya alıyoruz şu anda. Bunun gibi çok örnek verebilirim. Ben halının altındaki pisliği gören, görmek zorunda olan bir belediye başkanıyım. Yöneticinin, amirin işi bu. Ben çalışanına maaş ödeyemeyen bir belediyenin başkanı olamam, olmam” diye konuştu.
BORÇLANMAYI GEÇİRMEYEREK SİYASET YAPIYORLAR
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nden borçlanmanın geçmemesiyle ilgili de bilgi veren Başkan Zeydan Karalar, “Dün meclisten borçlanma geçmedi. ‘Çalışanlarımızın geriye dönük biraz alacakları var, bir de bayram ikramiyesi var, bayram harçlığı var. Biraz da müteahhit ödemesi yapalım’ dedik. Yüzlerce küçük esnaf bizle iş yapmış. Bayram ağızı onlara da biraz harçlık verelim, onlar da çalışanlarına biraz para versinler, herkes bayrama sevinçli girsin istedik. Ne yazık ki işin işine siyaset girdi. Reddettiler. Meclis onaylarsa ancak borçlanmayı yapabiliyoruz. Borçlanmayı geçiremedik.
Oysa o paranın bir bölümünü çalışanlarımızın eski borçlarına binaen verecektik, bir bölümünü de müteahhitlere verecektik. 
Ne yapsın bu kardeşiniz. Yoktan var etmek ancak Yüce Allah’a mahsus. Ama hiçbir sorun bizim işçimizin parasını ödeyen ve Adanalılara kaliteli hizmet eden bir belediye olmamızı engelleyemez. Ben zaten tedbir alıyorum. Attığım her adım bununla ilgili. Eleman çıkarmak da buna dahil. Hiç kimse eleman atmak ister mi? Dünyanın en zor ve kötü işi. Ama para yok, durum kötü ve 2 buçuk milyon Adanalı da bizden hizmet bekliyor. Kendi tedbirlerimizin yanı sıra meclisin de bize yardım etmesini isteriz. Ama biz emekçinin hakkını vereceğiz” dedi.
TAŞERONA 600 LİRA BAYRAM HARÇLIĞI
Geçmişte yapılan hatalardan kaynaklı kayıpların da peşine düştüklerini kaydeden Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “ Hem belediyede hem ASKİ’de ne kaçaklar olmuş? Milletin parası nerelere gitmiş? Hangisi geri alınabilir? Hepsinin çalışmasını yaptık. Bu yöntemle kasamıza giren milyonlarca lira var. Geçmişte fazla ödenen paraları çatır çatır tahsil ettik. Bunlar Adanalının parası, yazık günah… ASKİ yaklaşık 38-40 milyon civarında tahsilat yapıyordu. Geçen ay 64 milyon lira yaptı. ASKİ 12, 13 milyon lira eksideydi, şimdi ayda yaklaşık 10, 12 milyon lira fazla veriyor. Büyükşehir çalışanlarının maaşını ödemek için her ay gönderdiğimiz 10, 12 milyon liraya rağmen. Bu ay da ASKİ’den para alıp işçinin parasını ödedik. Seyhan Belediyesi’nden ben özellikle taşeronları bayramlarda harçlık vermek, daha iyi ücret ödemek için çaba gösterirdim. Her bayramda onlara harçlık verirdim. Geçen bayramda Büyükşehir’de taşeron kardeşlerime ikramiye veremediğim için ne kadar üzüldüğümü tahmin edemezsiniz. Ama bu bayram sizlere 600 lira harçlık veriyoruz.
Ben çalışanın mutluluğuna çok önem veren bir arkadaşınızım, Mutlu çalışan zevkle, istekle çalışır, daha verimli olur, daha iyi hizmet yapar. Hayırlı olsun… Ben bir şeyi başlatırsam buna devam ederim, artık her bayramda harçlığınız var. “
 
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
“Ara Tatil Boş Bir Zaman Dilimi Değildir”
“Ara Tatil Boş Bir Zaman Dilimi Değildir”
ddddd
Halk Otobüsleri Güzergah Bedellerine 5 Taksit
Halk Otobüsleri Güzergah Bedellerine 5 Taksit