Akkuyu’da Çevreyi Bekleyen Tehlike!

Akkuyu’da Çevreyi Bekleyen Tehlike!
Advert
Rusya'nın Kuzey Denizi kıyılarındaki Severodvinsk kenti yakınlarındaki askeri bölgede füze fırlatma merkezinde roket motoru yakıtının patlamasıyla beş kişi hayatını kaybetti.. Söz konusu tesisin Akkuyu'da nükleer santral yapmakta olan  Rosatom'a ait olduğu bilgisine ulaşıldı.. 
Tesiste radyasyon seviyesiyle ilgili karartma olduğu gözlendi.. Severodvinsk'teki yerel makamlar patlamanın ardından bir radyasyon yükselmesi yaşandığını açıkladı.. Ancak, bu açıklama daha sonra resmi makamların web sitesinden kaldırıldı..
Avrupa Birliği Komisyonu'nun yayımladığı 2019 yılı Türkiye Raporu’nda Ankara’ya Akkuyu’da inşaatı başlayan nükleer santral için “güvenlik” uyarısı yapılmıştı.. 
Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketi, 2007 yılında kurulmuş olan bir devlet şirketi.. Rusya'nın askeri ve sivil bütün nükleer faaliyetlerini yürüten şirket olarak tanınıyor.. 1992 yılında kurulan Rusya Atom Enerjisi Bakanlığı'nın ve daha öncesinde Sovyetler Birliği Nükleer Enerji ve Endüstri Bakanlığı'nın devamı niteliğinde..
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüreğir’e Sivil Toplum Merkezi
Yüreğir’e Sivil Toplum Merkezi
Çok Sayıda Esnaf Gözaltına Alındı
Çok Sayıda Esnaf Gözaltına Alındı