Advert
MANŞET HABERLER

ASKİ’de, ‘Doğrudan Temin’de Yeni Dönem

ASKİ’de, ‘Doğrudan Temin’de Yeni Dönem
ASKİ’de, ‘Doğrudan Temin’de Yeni Dönem Admin Ali Pekmezci
Advert

Kamu kurumlarında, özellikle de belediyelerde usulsüzlüklerin temel kaynağı olan satın almalarda yaşanan suiistimallerin önüne geçilecek uygulama ASKİ’de uygulanmaya başladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın atamasıyla göreve başlayan Mali İşler ve Satın Alma Daire Başkanı Ümit Aygül, tüm kurumlara örnek olacak nitelikte bir uygulamayı devreye soktu.

Belediyelerde haklı olarak ciddi söylenti, itham ve iddialara neden olan doğrudan temin uygulamasına yeni bir boyut kazandıran Daire Başkanı Ümit Aygül, yeni bir süreç başlattı  

DOĞRUDAN TEMİN UYGULAMASI NEDİR?

Belediyelerde genelde siyasal amaçla kullanılan bu yöntemle, alınacak ürünü yandaş firma temin eder. Piyasa araştırması adına formaliteden iki ayrı firmanın -güya- fiyat teklifi idareye teslim edilir. Ahbap-çavuş demokrasisi bu şekilde işler. Yandaş firma istediği fiyata istediği ürünü idareye satar.

YENİ UYGULAMA NASIL İŞLİYOR?

ASKİ Mali İşler Daire Başkanı Ümit Aygül bu uygulamaya son verdi. Yeni uygulamaya geçmek için; Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve esnaf odalarıyla temasa geçilerek ASKİ’nin ihtiyacı olan ürünleri satan tüm firmaların adres, telefon ve mail bilgileri alındı. Yeni uygulamaya göre, idarenin ihtiyacı olan ürünleri satan tüm üretici ve esnafa mail yoluyla ulaşılarak fiyat teklifi alınması ve kim ucuz veriyorsa onunla çalışılmasına karar verildi.

Yeni uygulama nedeniyle eskiye göre birçok üründe yüzde yüze yakın tasarruf edildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Boğa’dan Zeki Kızılkaya’ya Suç Duyurusu
Boğa’dan Zeki Kızılkaya’ya Suç Duyurusu
ddddd
Tahliye Talebi Mahkemece Reddedildi
Tahliye Talebi Mahkemece Reddedildi