Advert
MANŞET HABERLER

Pamukta Büyük Tehlike.. İşte Rakamlar..

Pamukta Büyük Tehlike.. İşte Rakamlar..
Pamukta Büyük Tehlike.. İşte Rakamlar.. Admin Ali Pekmezci
Advert
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, pamuk üretimi ve hasadına ilişkin görüşlerini açıklarken önemli uyarılarda bulundu. 
Pamuk üretim alanlarının verilen destekler ve fiyatların cazip olması nedeniyle son 3 yıldır giderek artmasına karşın bu yıl fiyat ve verimin düşük olmasının endişe verici olduğunu söyledi. 
Mutlu Doğru, pamukta verim düşüklüğü ve yurt dışındaki piyasaların ve iç talebin azalması nedeniyle fiyatların düşmesinin pamuk çiftçisini üzdüğünü ifade ederek, “Pamuk üretim alanlarının verilen destekler ve fiyatların cazip olması nedeniyle son 3 yıldır giderek artmasına rağmen bu yıl fiyat ve verimin düşük olması pamuk çiftçimizi üzmektedir" dedi.
Türkiye’nin yıllık pamuk ihtiyacının yaklaşık 1 milyon 600 bin ton olduğunun altını çizen Doğru, şöyle konuştu:
“Aşırı yağışlar yüzünden bu yıl Çukurova’da pamuk ekimi geç başladı. Adana’da dönüm başına yüzde 25-30 aralığında verim kaybı söz konusu. Aydın’dan da Şanlıurfa’dan da benzer bilgiler alıyoruz. Bu nedenle ülkemizdeki 2019 yılı pamuk rekoltesinin geçen yılki 900 bin tonun altına ineceğini, yaklaşık 700 bin ton şeklinde gerçekleşeceğini öngörebiliyoruz. Bu da ithalat yolunu açılacağı ve başka ülkelerin çiftçilerinin zengin edileceği manasına gelir. 
Aslında büyük kaygılarımız gelecek yıla aittir. Çünkü bu yılki rekolte düşüklüğü pamuk üreticisini caydırabilir. O nedenle hükümetimiz pamuk destekleme primini bir an önce açıklamalıdır. Geçen yıl 80 kuruş olan primini bu yıl 1.20 lira olarak bekliyoruz. Üretici ancak bu şekilde ayakta kalıp gelecek yıl pamuk ekimine yönelebilir. Ayrıca mazot ve gübre desteği konusundaki beklentilerimiz de yerine gelmesini beklemektedir.”
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Ceyhan’da Asfalt Çalışmaları Tam Gaz...
Ceyhan’da Asfalt Çalışmaları Tam Gaz...
ddddd
Adana Uçuşları 4 Haziran’da Belli Olacak!
Adana Uçuşları 4 Haziran’da Belli Olacak!