Advert
MANŞET HABERLER

Sözütek İlk Defa Sadede Geldi..

Sözütek İlk Defa Sadede Geldi..
Sözütek İlk Defa Sadede Geldi.. Admin Ali Pekmezci
Advert

Kabotaj Bayramını bile kutlayan, hiçbir önemli günü es geçmeyen başkandan ilk defa aklı başında bir açıklama geldi. 
ESOB Başkanı Nihat Sözütek, son 10 yıl içerisinde Adana'da yaklaşık 25 bin esnafın kepenk kapattığını hatırlatarak, bu durumun küçük esnafın içinde bulunduğu kara tablonun en net göstergesi olduğunu söyledi. 

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, ekonomik göstergelerin olumsuz seyretmesi ve gün aşırı gelen zamların küçük esnafı uçurumun kıyısına getirdiğini kaydetti. 

Son 5 yılda Türkiye genelinde 750 bin esnafın işyerini kapattığına dikkati çeken Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Adana'da da durumun Türkiye genelinden farksız olduğunu dile getirdi. Başkan Sözütek, "Son 10 yılda Adana'da Birliğimize terkin veren iş yeri sayısı 25 bin civarında. Buna iş yerini kapatmasına rağmen terkin vermeyen esnafları dahil edecek olursak durumun vahameti daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır" dedi.  

Esnaf teşkilatının Türkiye ekonomisinin en önemli mihenk taşı olduğunu dile getiren Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Adı ve sermayesi küçük belki ama, yaptığı üretim ve istihdama katkısıyla ülke ekonomisini ayakta tutan esnafımızın hali hiç de iç açıcı değil. Borç gırtlağa dayanmış, esnafımızın, içine düştüğü borç girdabından kurtulacak gücü kalmamıştır.  Vergi, SGK ve Bağkur primleri, yanında çalıştırdığı işçinin maaşı ve girdi maliyetleri derken kepenk kapatan esnaf kervanına her gün yenileri ekleniyor. Faaliyetlerini devam ettirenler ise aldığı kredi ve borçlarla ayakta kalma mücadelesi veriyor" şeklinde konuştu. 

Başkan Sözütek, küçük esnafın içeni düştüğü buhranın bir diğer önemli nedenin ise AVM ve şehrin her mahallesinde hemen hemen her sokağında mantar gibi türeyen zincir marketler olduğunu kaydetti. Yasa gereği AVM ve zincir marketlerin şehir merkezinin 25 - 30 kilometre uzağında kurulması gerektiğini hatırlatan Başkan Sözütek, "Yasa var ama, ne yasaya uyan var, ne de denetleyen. Küçük esnafımız, devasa bütçelerle piyasaya giren, bu da yetmezmiş gibi iğneden ipliğe her şeyi satan, üstelik indirim tuzaklarıyla vatandaşı aldatan AVM ve zincir marketlerle rekabete zorlanıyor. Bu adaletsiz rekabet karşısında kaybeden her zamanki gibi küçük esnafımız oluyor" diye konuştu.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
7 Uyuşturucu Taciri Gözaltına Alındı
7 Uyuşturucu Taciri Gözaltına Alındı
ddddd
Hava Harekatı.. 5 Terörist Öldürüldü..
Hava Harekatı.. 5 Terörist Öldürüldü..