Advert
MANŞET HABERLER

“En Önemli Cinsel Organ Beyindir..”

“En Önemli Cinsel Organ Beyindir..”
“En Önemli Cinsel Organ Beyindir..” Admin Ali Pekmezci
Advert
Kadına şiddet ve taciz haberlerinin ülke gündemini sarsmaya devam ettiği bu günlerde, toplumun ruh sağlığını derinden etkileyen bu insanlık dışı eylemlerin, cinsel eğitim eksikliği ve cinsel mitlerden (hurafe) köken aldığını belirten Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER), ‘cinsellik, aslında bizim insan olarak ne olduğumuzun ifadesidir’ açıklamasında bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Doğumdan ölüme dek süren cinsellik, insan yaşamının doğal, normal ve vazgeçilemez bir parçası, beden ve ruh sağlığımızın en temel olgusu ve de gerçek mutluluğu bulma yolculuğumuzda yaşamımızın amacını keşfetme gücüdür. Cinsellik; bedensel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkilenir, yalnızca bilinen cinsel organları değil, tüm bedeni ve aklı içerir. Yani sanıldığının aksine en önemli cinsel organ ‘BEYİN’dir ve cinsellik, bizim insan olarak ne olduğumuzun en önemli göstergesidir.” 
CİNSELLİK SEVGİNİN PAYLAŞILMASIDIR!
Cinsel sağlığın hem bireysel hem de toplumsal sağlık açısından hayati önemde olduğunu belirten TERAPİDER Genel Başkanı Uzm. Dr. Taner CANATAR da konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Yapılan çalışmalar açıkça ortaya koymaktadır ki cinsel sağlığın bozulması sadece fiziksel sağlığın kesintiye uğraması ile sonuçlanmaz; gerek kadın gerekse erkekte halkalar halinde ruhsal sağlığın, ardından aile sağlığının ve sosyal sağlığın da bozulması söz konusudur. Bu bakımdan cinsel sorunlar, insanları en fazla mutsuz eden sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Toplum olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek; bedensel, ruhsal, zihinsel, sosyal ve cinsel yönden kendisi ve çevresi ile barışık bireyler yetiştirmekle mümkündür. Buna rağmen abartılı, korkutucu ve bilgisizce yaşamaya çalışma şeklindeki yanlış inanışlar, cinselliğe ait algının sağlıksız olmasını sağlamaya devam ediyor. Unutmayalım ki cinsel eğitim evde, ailede başlar. Öncelikle anne-babaların kendilerinin cinselliği doğal olarak kabul etmeleri ve ev hayatı içerisinde çocuklarına da bunu yansıtmaları gerekir. Cinsellik, sadece seks demek değildir, cinsellik sevginin paylaşılmasıdır, kişinin doğuştan getirdiği cinsiyetine ait bütün özellikleridir ve insan kişiliğinin doğal ve ayrılmaz bir parçasıdır. Cinselliğin sevgi dolu yönünün yansıtılması toplumun ruh sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.” dedi.
PSİKOTERAPİ DESTEĞİ ŞART!
Cinsel suçların arttığı günümüzde, cinsellik konusunda ‘doğru bilgi’ edinme olanaklarının sınırlı olduğunu vurgulayan Dr. CANATAR önemli noktalara dikkat çekti: “Cinsellik konusunda ‘doğru bilgi’ edinme olanakları maalesef çok sınırlı iken, ‘yanlış bilgi’ içeren mesajlar hemen her yerden, öykülerden, filmlerden, medyadan, pornografik ürünlerden, hatta çeşitli alanlardaki profesyonel kişilerden sürekli olarak alınabilmektedir. Her yaştan ve her kesimden insanı ekran başına kilitleyerek izlenme rekorları kıran diziler, tecavüz, taciz ve şiddet sahneleriyle dolu. Pek çok dizide, çocukların cinsel istismar gördüğü, mağdurların intihar ettiği, öldürüldüğü ya da tecavüzcüsüyle evlendirildiği olaylar normalmiş gibi gösteriliyor. Bir de çocuk yaştaki evlilikleri normalleştirme çabaları göz önüne alınacak olursa durumun ciddiyeti daha net anlaşılacaktır. Halbuki mağdurların psikolojik tedavi ve destekle yaşama döndürülmesi çabasının işlenmiyor ve de suçluların cezalandırılarak taciz, tecavüz ve şiddetin suç olduğuvurgusunun yapılmıyor olması toplum açısından büyük bir tehlike. Bu travmaların tedavi yolları konusunda toplum bilinçlendirilmeli, tedaviside psikoterapi, aile ve evlilik terapileri, cinsel terapi gibi psikolojik yardım alma seçenekleri de mutlaka vurgulanmalıdır.”
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
CHP’li Vekiller Sözcü’yü Ziyaret Etti
CHP’li Vekiller Sözcü’yü Ziyaret Etti
ddddd
“Kadın Cinayetleri Zamanaşımına Uğramasın”
“Kadın Cinayetleri Zamanaşımına Uğramasın”