Advert
MANŞET HABERLER

Adana’nın Uyuşturucu Matematiği

Adana’nın Uyuşturucu Matematiği
Adana’nın Uyuşturucu Matematiği Admin Ali Pekmezci
Advert
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “UYUMA” projesi adını taşıyan bir proje açıkladı. Projenin amacı uyuşturucu ile mücadele etmek.
Projenin içeriğine ilişkin olarak ise; vatandaşın telefonuna indireceği bir program üzerinden tanık olduğu uyuşturucu ticaretini polise bildirmesi  ve bunu yaparken de   kimliği gizli tutulacağı belirtildi.
Uyuşturucunun bu ülkeye ve gelecek nesillere yapılacak en büyük kötülük olduğu kuşku götürmez bir gerçek. Birçok platformda uyuşturucunun zararları dile getiriliyor. Hatta madde bağımlılığı gelişen tıbbi bir dal halini aldı.
Sorun bu kadar hızla büyüyüp yayılması karşısında verilen mücadele yeterli mi? Elbette güvenlik güçlerimiz bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar. Bunda şüphe yok! Ancak mevcut potansiyelin ne kadarına ulaşılabiliyor ve ne kadarı kontrol altına alınabiliyor.
Elbette buna ilişkin net bir cevap vermek zor olacaktır. Çünkü ilimize giren uyuşturucu miktarının rakamsal olarak tam olarak tahmin edilmesi pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Ancak AMATEM de tedavi gören kayıtlı madde bağımlılarının sayısı ile günlük kullanım miktarı üzerinden bir hesaplama yapılacak olursa ilimize bir içerisinde giren uyuşturucu miktarının asgari düzeyi tahmin edilebilir.
Örneğin; AMATEM de eroin bağımlısı olarak gözüken yaklaşık 5.000 kişi olduğu, bu bağımlı kişilerin ise her birinin  günlük bir gram tükettiğini düşünelim.  Bu rakamı baz alacak olursak; 5.000 kişinin 1 gramdan günlük 5 Kg, aylık 150 Kg ve yıllık toplamda 1800 yani 1 Ton 800 Kg tükettiği sonucuna varırız.
Yani siz “ilimizde 5000 eroin bağımlısı var.” dediğinizde aynı zamanda “bu şehre yıllık en az 1.800 Kg eroin girişi var.” demiş oluyorsunuz. Bu miktarın maddi değeri apayrı bir tartışma konusu!
Başta sayın Valimiz, İl Emniyet Müdürümüz ve AMATEM Başkanımızdan isteğimiz ilimizde kayıtlı uyuşturucu bağımlıları üzerinden yıllık şehrimize giren uyuşturucu miktarının tespitine yönelik bir çalışma var mı? Şayet böyle bir tespit yapılmış ise bu miktarın yüzde kaçı yakalanmış?
Bu hususu dile getirmedeki amacım eleştirel bir bakış açısıyla olayları yorumlamak değil aksine toplum olarak vereceğimiz mücadeleye katkı sunmak. Şayet  UYUMA projesi kapsamında topyekün bir mücadeleye başlayacaksak  önceliğimizin uyuşturucu miktarı konusunda  içerisinde bulunduğumuz durumu görmek olduğunu düşünüyorum. Böyle bir tespitin mücadele metot ve araçlarını belirlemede daha etkin olacağı kanaatindeyim.
NOT: MHP Seyhan Belediye Başkan Aday Adayı sayın Şehmuz Uçar’a uyuşturucuyla mücadele kapsamında yazdığı kitap nedeniyle teşekkür ediyoruz. Tüm siyasetçilerimizden böyle hassas konularda  üretkenlik beklediğimizi belirtiyoruz.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Trafik Kazasında Toplam 4 Kişi Yaralandı
Trafik Kazasında Toplam 4 Kişi Yaralandı
ddddd
ÇMO, Çevre Günü Mesajı Yayınladı
ÇMO, Çevre Günü Mesajı Yayınladı