Advert
MANŞET HABERLER

Çekiç Formülü ve Zeydan Karalar...

Çekiç Formülü ve Zeydan Karalar...
Çekiç Formülü ve Zeydan Karalar... Admin Ali Pekmezci
Advert
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bazı eski bürokratlarla birlikte çalışmaya devam etmesi, şimdilik yüksek sesle dile getirilmese de  parti içinden şiddetle eleştiriliyor.

Hepimizin bildiği ünlü bir söz var: “Elindeki tek âlet bir çekiçse, bütün sorunlar sana ‘çivi’ gibi görünür.” Çok doğru. Çekiçle çiviye vurur, çiviyi çakarsın.

İş ve aş talepli beklentileri gerçekleşmeyenler için geçen her gün ızdıraptır ve ölçülü eleştirilerinde haklılar da.  Onların sorununun tek çözümü var. Onlara göre çok da basit; ‘onlar gitsin biz gelelim’. Yani çekiç metaforu.

Halbuki sorun eldeki tek “âlet”ten ibaret değil; âlet onlara çözümü böyle gösteriyor; çünkü bir çözümün başka türlü olabileceğini akıllarına getirmemişler, Karalar şimdi elindeki çekicin yanı sıra kendine başka bir âlet bulmaya çalışarak, üreteceği hizmet, dönüştüreceği kadro - seçmen yapısı ile belediye yönetimini kalıcılaştırmaya, böylelikle eleştirildiği partiliyi işe alma kriterini, Belediye yönetimini ‘Adanalı olma’  çerçevesine oturtmaya çalışıyor.

İktidar, çoğunluğun üzerinde egemen olan (hegemonik) bir “ideolojik konsensus”a bağlı. Bu konsensus, kurucu öğeleri her zaman değişebilecek bir koalisyonun ürünü: iktidarı paylaşan (nasıl paylaşacağına karar veren) sınıflar ve sınıf fraksiyonlarından oluşan bir koalisyon var. Buna karşı oluşan ve emeğiyle geçinen sınıf ve sınıf fraksiyonlarını temsil eden koalisyon  “tarihî blok” savaşı ideolojide (yani burada ‘hizmet’ oluyor), yani herkesin kafasının içinde kazanmak durumunda.

Zeydan Başkan bu formülün( Çekiç) daha baştan geçerli kabul edilen bir toplum tipi içinde, nüfusun baskın kısmının kendisi gibi düşünmesini ya da kendi çıkarını bu blokta görmesini sağlaması gibi zor bir dönüşümü başarmaya çalışıyor. İktidarı, yapacaklarını bu çoğunlukla paylaşarak onların onayını, derken desteğini kazanması gerekiyor

Bunun için elinin altında denenmiş başarı formülü yok.

Ama fırsatı ve zamanı var.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Adana Polisi Kaçakçılara Göz Açtırmıyor
Adana Polisi Kaçakçılara Göz Açtırmıyor
ddddd
Ceyhan Cezaevi Bekleme Salonu İnşaatı Başladı
Ceyhan Cezaevi Bekleme Salonu İnşaatı Başladı