Advert
MANŞET HABERLER

Adanalı Kimin Cebine Gidenin Kahrını Çekiyor!

Adanalı Kimin Cebine Gidenin Kahrını Çekiyor!
Adanalı Kimin Cebine Gidenin Kahrını Çekiyor! Admin Ali Pekmezci
Advert
 
Yıllar önceydi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak gazetecileri eleştirirken ‘Ben olmasam ne yazacaksınız, hepiniz işsiz kalırsınız’ diye söylenmişti.
Sanıyordu ki özne kendisiydi.
Hayır,  oturduğu koltuktu onu gündeme taşıyan aslında ama O koltuk o zaman kendisine öyle düşündürtüp şimdi yukarıda aktardığımızı söyletivermişti işte.
Bu kadar sert değildi belki ama seçimle gelen halefi Sözlü de kızdığı gazetecileri ‘yererken’ ‘hepinizin toplam tirajı nedir ki, beni sosyal medyadan takip eden  kaç yüz bin insan var’ diye çıkışmıştı. 
Belki özel birine işaret için söylemiş, bütün gazetecileri kastetmemişti ama Nihayetinde haklıydı…
Toplam gazetelerin tirajı, Sözlü’nün takipçisi kadar yoktu.
Hatta Sayın Sözlü’nün takipçi sayısı şimdi Türkiye’deki bütün yazılı basının tirajından bile fazlaydı… Şimdi ne durumda bilmiyorum.
Ben gazetelerin tirajının Durak’ın yüz binlerce adet basılıp her eve dağıtılan ASKİ gazetesinden( Sözlü devam ettirmişti) ya da Sözlü’nün takipçilerinden daha önemli olduğunu anlatma çabasına girecek değilim elbette. Bilinir ki gerçeği yazan ve sadece bir kişinin okuduğu haber bile, dünyanın bütün propaganda makinalarından daha etkilidir, nitekim.
Hatırlatacağım şeyler var;
Yukarıdaki iki örnekten de anlaşıldığı gibi, iktidar erkini dönemsel olarak ellerinde tutanlar, yönetirken, ellerindeki güç ve yarattığı kapasitenin şahıslarına özel olduğunu sanıyorlar. Son 40 yıl içinde Adana’da Çolak, Durak, Aldırmaz, Sözlü bunu yaşadılar. Dramatik olansa, bunun halka böyle yansıdığını anladıklarında iş işten geçtiğinin ortaya çıkmasıydı. 
Seneca’nın (M.Ö30-M.S. 40) dediği gibi ‘Başlayan her şey bitiyor’. 
Nihayetinde spot ışıkları kapanıyor, şehir de karanlığı yaşamaya başlarken şişman kadın daha yeni sahneye çıkıyor!
Diğeri ise, yazamadığım süre içinde meslektaşlarıma nasıl da gıpta ile baktığımı itiraf etmem olacak.
Dünyanın en gurur verici işini yapıyorsunuz. 
Ama belki de benim yeniden aranıza dönmemi sağlayan motivasyon size, işimizle, mesleğimizle ilgili katkıda bulunma, arayışı. Ama hadi açık söyleyeyim; sizin başardıklarınızdan pay alma, şehrin daha iyi nasıl yönetilir çizgisine yaptığınız katkıya ortak olma arayışımdır.
Burada bir Çin atasözünü anarak devam etmek istiyorum; Akan bir nehrin başında durup, uzun bir süre seyrederseniz, içinden akıp giden bütün pisliklere tanıklık edersiniz.
Tabi bu atasözünü anmamın nedeni akıp giden pisliğe işaret etme ayrıcalığına sahip olanların, aynı zamanda tarihe düşecekleri nota yapacağım katkıyı da kuvvetli inancımı, teyit etme ihtiyacımı anlatmasından.
Atasözünü Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a şehrimizi yönetmesinde küçük bir katkı sunmak amacıyla bir soru ile bitirelim;
Sayın Başkan, haklı olarak, 25 Kasım tarihli oturumda yönetiminizdeki belediyenin ekonomik durumu ile ilgili bilgi verici rakamlar paylaşıp, sıkıntıyı ortaklaştırmakla doğru bir yöntemde bulundunuz.
Biliyoruz, haklısınız.
Sizden Adanalılar adına ricamız şu; Yapılan bir araştırmaya göre İnsanın bir konuya dikkati sadece 8 saniye olarak ölçülmüş. Adana için hayallerinizi gerçekleştirmekten (şimdilik) alıkoyan, belediyenizin aylık ödeme tablosunu teker teker açıklayıp, maaş alamayan, hizmet bekleyen hemşerilerinizi ve doğal olarak gazetecileri bilgilendirseniz de, herkes Adana neden bu halde, kimin cebine gidenin kahrını çekiyoruz bilse?
Önce buradan başlayacağız…
 
Çok uzun zaman olmuştu yazmayalı.
Aslında ‘ Neoliberaller CHP’yi nasıl ele geçirdi?’ adlı kitabım için yazmış ve yayınlamıştım.
1982 yılında Yeni Adana Gazetesi’nde Çetin Remzi Yüregir’in karşısına oturduğumdan başlatırsak miladı, Milletvekilliğimin sona ermesi ile verdiğim 4 yıl ara ile birlikte toplam 37 yıl bitiyor.
Şimdi KENT Tv ile ve Kent Blog’taki yazılarımla, yakın bir gelecekte de Kent dergi ile olmak üzere yeniden sizlerle birlikte olacağım.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Balkon Park’ın Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
Balkon Park’ın Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
ddddd
ESOB, Fibabank'la Kredi Protokolü İmzaladı
ESOB, Fibabank'la Kredi Protokolü İmzaladı