Advert
MANŞET HABERLER

Bakan Albayrak’a Paket Sorular...

Bakan Albayrak’a Paket Sorular...
Bakan Albayrak’a Paket Sorular... Admin Ali Pekmezci
Advert
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, koronavirüs salgınında büyük zarar gören esnafın durumunu TBMM’ye taşıdı. Sümer, Adana’da kapatılan Mısır Çarşısı’nda esnafı gibi binlerce esnafa kira desteği verilip verilmeyeceği, maddi destek sunmadığı için eleştirilen esnaf odalarının da içinde olduğu yeni bir paket hazırlanıp hazırlanmadığı gibi birçok soruyu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sordu.
Bakan Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sümer, salgından dolayı birçok işletmenin iş yapamaz duruma geldiğini, bazı kentlerde alışverişin yoğun olarak yapıldığı bölgelerdeki işletmelerin de Valilikler tarafından kapatıldığını anımsattı.
CHP’li Sümer, esnafı krizden korumak için bazı önlemlerin açıklandığını belirterek “Esnafın vergi ve SGK borçları ertelenmiş, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarına esneklik getirilmiş ve Esnaf Destek Kredisi Paketi açıklanmıştır. Ancak krediden yararlanmak için vergi ve SGK borcunun olmaması şartı birçok esnafın bu krediden yararlanamama durumuna düşürmüştür” dedi.
Adana’da kapatılan Mısır Çarşısı’nda bulunan yaklaşık 700 işletmenin olduğu gibi esnafın büyük bölümünün kira ödediğini kaydeden Sümer, aldıkları aidatlarla belli bir maddi güce sahip esnaf odalarının da krizde etkin bir rol oynamadığına dair eleştirileri anımsattı.
YENİ PAKET AÇIKLANACAK MI?
Sümer şu soruları sordu:
- Vergi ve SGK borcu olan esnaf sayısı kaçtır? Esnafın devlete ödenmeyen toplam borcu ne kadardır?
-Borcu olan esnafın da destek kredisinden yararlanabilmesi için vergi ve SGK borcu olmama şartının kaldırılması mümkün müdür?  
-Esnafın en büyük giderlerinden biri olan kira borcu için bir destek sağlanması planlanmakta mıdır?
-Adana’daki Mısır Çarşısı gibi doğrudan Valilikler tarafından kapatılan işletmelere yönelik ek düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir?
-Esnaf odalarının da maddi katkı sunacağı yeni bir destek paketi açıklanacak mıdır?
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
CHP’li Vekiller Sözcü’yü Ziyaret Etti
CHP’li Vekiller Sözcü’yü Ziyaret Etti
ddddd
“Kadın Cinayetleri Zamanaşımına Uğramasın”
“Kadın Cinayetleri Zamanaşımına Uğramasın”