Advert
MANŞET HABERLER

Sözlü: Aydar, Ceyhan’da Şehidin Anıtını Yıktı!

Sözlü: Aydar, Ceyhan’da Şehidin Anıtını Yıktı!
Sözlü: Aydar, Ceyhan’da Şehidin Anıtını Yıktı! Admin Ali Pekmezci
Advert


MHP'li eski Başkan Hüseyin Sözlü yaptığı açıklamada "KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın açılışını yaptığı Milli Şehit Boğazlayan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey'i temsil eden anıt, geçtiğimiz günlerde görevden alınan CHP'li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar tarafından yıkıldı" dedi, yeni bir polemik başladı. 

İşte açıklama:

10 Nisan 1919 günü Fransız-İngiliz işgal kuvvetlerinin kontrolünde Osmanlı Devletine isyan ve ihanet eden Ermenilerin yönetime baskıları sonucunda düzmece mahkeme kararıyla masum olmasına rağmen idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’in anıtının yerinde yeller esiyor.

17 Mayıs 2003 tarihinde dönemin Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından Ceyhan'da Taliha İşgüven Parkı’nın içine yapılan anıt,  KKTC Cumhurbaşkanı Merhum Rauf Denktaş, Milli Şehit Boğazlayan Kaymakamı Mehmet Kemal Beyin Kızı Müşerref Gürenci, dönemin Adana Valisi Kemal Önal ve on binlerin teşrifleriyle açılışı gerçekleşmişti.

 

31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde iş başına gelen dönemin Ceyhan Belediye Başkanı CHP’li Kadir Aydar’ın talimatıyla park yıkılmıştır, böylelikle Kemal Beyin anıtı da kaldırıldı.

 

ATATÜRK’ÜN TALİMATI İLE "MİLLİ ŞEHİT" OLARAK İLAN EDİLMİŞTİ.

 

Üç dönem Ceyhan,  geçen dönem ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra MHP Genel Başkanı Başdanışmanlığı görevine getirilen Hüseyin Sözlü, Boğazlayan Kaymakamı’nın tarihteki önemine değinerek, “Ceyhan Belediye Başkanı olduğum dönemde 17 Mayıs 2003'te Ceyhan’da tarihi bir gün yaşanmıştır.  Yurdun değişik yörelerinden tören için Ceyhan’a gelen, Toroslardan akın akın Ceyhan’a inen Türkmenlerle, Yörüklerle kucaklaşmış, bir bayram havası yaşanmıştır. On binler milli şehit Kemal Bey’in vatan aşkına şahitlik etmek istemiş,  onun anısına yapılan anıtın açılış töreninde kendine bir görev çıkarmıştır. Ne yazık ki bundan 17 yıl önce büyük bir özveri ile açılışını yaptığımız anıt, bir yıl önce CHP’li Belediye Başkanı tarafından sökülmüştür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün talimatıyla TBMM’nin 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla; Kemal Bey 'Milli Şehit' olarak ilan edilmişti. Milli Şehidimiz Mehmet Kemal Bey'in anıtını yıkmak, milli vicdana, milli davaya, bu dava uğruna ömrünü cephelerde tüketen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, aynı uğurda hayatından vazgeçen Şehitlerimize ihanettir." dedi.

Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’in bugün (10 Nisan) ölüm yıl dönümü…

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
CHP’li Vekiller Sözcü’yü Ziyaret Etti
CHP’li Vekiller Sözcü’yü Ziyaret Etti
ddddd
“Kadın Cinayetleri Zamanaşımına Uğramasın”
“Kadın Cinayetleri Zamanaşımına Uğramasın”