Advert
MANŞET HABERLER

23 Barodan Kayyum Kınama ve Tepkisi

23 Barodan Kayyum Kınama ve Tepkisi
23 Barodan Kayyum Kınama ve Tepkisi Admin Ali Pekmezci
Advert
İçişleri Bakanlığı'nın 'Siirt Belediye Başkan Vekilliğine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Iğdır Belediye Başkan Vekilliğine Iğdır Valisi Enver Ünlü; Siirt Valiliğince Baykan Belediye Başkan Vekilliğine Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç, Kurtalan Belediye Başkan Vekilliğine Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın; Muş Valiliğince Altınova Belde Belediye Başkan Vekilliğine Korkut Kaymakamı Hasan Sadebıyık görevlendirilmiştir' açıklamasının ardından Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ün de aralarında olduğu 23 baro başkanı ortak açıklama ile tepkilerini dile getirdi.

Yapılan açıklamada, ''Tüm dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği, birlik, beraberlik ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde belediye başkanlarının görevden alınması, yerlerine kayyım atanması ve devamında gözaltına alınmaları hukukla bağdaşmadığı gibi toplumsal barışa, kamu sağlığına ve dayanışmaya zarar verdiğini belirtmek isteriz'' denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

15.05.2020 (dün) sabahın erken saatlerinde Siirt, Iğdır, Kurtalan, Baykan ve Altınova Belediyelerine kayyım atandığını, Belediye başkanlarının gözaltına alındığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Tüm dünyanın Corona salgınıyla mücadele ettiği, birlik, beraberlik ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde belediye başkanlarının görevden alınması, yerlerine kayyım atanması ve devamında gözaltına alınmaları hukukla bağdaşmadığı gibi toplumsal barışa, kamu sağlığına ve dayanışmaya zarar verdiğini belirtmek isteriz.

Toplum, sandıktan çıkan sonucun aksine yönelik her türlü eylemi seçmen iradesinin ortadan kaldırması olarak değerlendirmektedir. Demokrasinin kalbi olarak nitelenen sandığın işlevsiz hale getirilmiş olması, hukuk devleti ilkesine ve demokrasimize ağır bir hasar vermektedir.

Belediye başkanlarının gözaltına alınması ve yerlerine kayyım atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının kayyım uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir.

Demokrasinin, hukuk devleti ilkesinin, kanunun amacının ve kamu yararı dikkate alınarak gözaltına alınan Belediye başkanları serbest bırakılarak derhal görevlerine iade edilmelidirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Adana Barosu Başkanı Av. Veli KÜÇÜK
Ağrı Barosu Başkanı Av. Mehmet Salih AYDIN
Adıyaman Barosu Başkanı Av. Mustafa KÖROĞLU
Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur ÇAĞAL
Batman Barosu Başkanı Av. Abdulhamit ÇAKAN
Bingöl Barosu Başkanı Av.Hanifi BUDANCAMANAK
Bitlis Barosu Başkanı Av. Fuat ÖZGÜL
Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan ALTUN
Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan AYDIN
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş ŞARKLI
Hakkari Barosu Başkanı Av. Ergün CANAN
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem DÖNMEZ
Kars Barosu Başkanı Av. İbrahim BAŞTİMAR
İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet DURAKOĞLU
İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan YÜCEL
Mardin Barosu Başkanı Av. İsmail ELİK
Barosu Başkanı Av. Bilgin YEŞİLBOĞAZ
Muş Barosu Başkanı Av. Feridun TAŞ
Siirt Barosu Başkanı Av. Nizam DİLEK
Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Abdullah ÖNCEL
Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan ELÇİ
Tunceli Barosu Başkanı Av. Kenan ÇETİN
Van Barosu Başkanı Av. Zülküf UÇAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Yaylada Yangın: Birçok Ev Boşaltıldı
Yaylada Yangın: Birçok Ev Boşaltıldı
ddddd
KIZILKAYA: Sadece Uyarıda Bulundum
KIZILKAYA: Sadece Uyarıda Bulundum