fmasaj Acun Adana’dan 340 Bin, Bursa’dan 600 Bin Lira Almış
Advert
MANŞET HABERLER

Acun Adana’dan 340 Bin, Bursa’dan 600 Bin Lira Almış

Acun Adana’dan 340 Bin, Bursa’dan 600 Bin Lira Almış
Acun Adana’dan 340 Bin, Bursa’dan 600 Bin Lira Almış Ali Pekmezci
AdvertProgramları ve söylemleriyle bazı kesimlerin boy hedefi haline gelen Acun Ilıcalı'ya MasterChef programının sponsorluğu için CHP'li Adana Belediyesi 340 bin, AK Partili Bursa Büyükşehir Belediyesi de 600 bin lira ödedi. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 3 jüri üyesine ödül verdi. CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ise, yarışma için Büyükşehir Belediyesi'nin 600 bin TL+KDV tutarında ödeme yaptığını söyledi.

Bilindiği gibi Adana Valisi Süleyman Elban ve BŞB Başkanı Zeydan Karalar, programın Adana'daki çekimlerine katılmıştı. 

Bu arada Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, "İlk taşı Acun Ilıcalı atsın" başlıklı bugünkü yazısında şunları kaleme aldı:

Sosyal medya kimi zaman mahkeme oluyor,  yargı dağıtıyor.

Yargıçlar, savcılar sosyal medya mahkemesinin eğilimlerine göre kararlar veriyor.

Kimi zaman “recm meydanı”na dönüyor Twitter, taşlar, kayalar havada uçuşuyor.

Troll orduları muhalifleri, gazetecileri, kanaat önderlerini linç ediyor durmadan. Bazı gazeteciler, ertesi gün yazacakları konuyu sosyal medyanın TT (Trend Topic-eğilim konusu) etiketlerine göre seçiyor.

★★★

Sosyal medya ile ilgili bu tespitleri uzun uzun yapmamın nedeni, geçen hafta magazin dünyamızda yaşanmış görünen ama aslında Türkiye'nin genel sosyal durumunu yansıtan bir olaydı.

Malumunuz bir televizyon kanalında popüler bir yemek yarışması var.

Adı MasterChef.

Bir grup genç hafta boyunca yemek yapıyor, aynı zamanda “şef” olan üç jüri üyesi yemekleri değerlendiriyor, başarılı olanlar bir sonraki hafta yarışmaya devam ediyor, başarısız bir kişi de eleniyor.

İşte o yarışmadaki gençlerden biri olan Uğur Yılmaz Deniz, 17-18 yaşlarındayken sosyal medyada ağır küfürlü mesajlar paylaşmış.

Küfürlerinden nasibini almayan kalmamış.

Gerçekten tasvip edilecek bir davranış değil.

Uğur Yılmaz Deniz, aradan geçen 8-10 yıl boyunca büyümüş, olgunlaşmış o “küfürbaz” profilinden uzaklaşmış görünse de geçmişteki ağır mesajları nedeniyle yarışmadan diskalifiye edilebilirdi.

Edilmeliydi ve edildi de…

Ancak ilgili şirket, olay ortaya çıktıktan sonra yarışmacıyla “anında” yolları ayırıp yoluna devam edebilecekken, bir hafta boyunca Uğur Yılmaz Deniz'i yarıştırmaya devam etti. Bununla da yetinmedi, yollarını olay ortaya çıktıktan 10 gün sonra eleme gününde canlı yayında ayırma yolunu seçti.

Yarışmanın juri üyeleri güya “sorumlu yayıncılık” çerçevesinde, kamera karşısında adeta “mahkeme heyeti” gibi konumlanarak ahlak dersi verdi.

Sosyal medyada zaten linç yemiş, taşlanmış ve pişman olmuş yarışmacıyı reyting uğruna bir de canlı yayında linç etmeyi, ağlatmayı, özür diletmeyi seçtiler.

★★★

O anı izlerken aklıma ilk gelen cümle “Uğur'a ilk taşı günahsız olan atsın” oldu.

Uğur Yılmaz Deniz'e ilk taşı, attığı her adımla ahlak konusunda “abideleşen” biri olarak kanalın patronu Acun Ilıcalı atabilir mesela.

Ahlak abidesi derken, haşa özel yaşamını kastetmiyorum.

Neyi mi kastediyorum?

Mesela yarışmayı Adana'da Bursa'da çekmek için astronomik rakamlar almasını kastediyorum ve işi Adana'da ayrı, Bursa'da ayrı tarifeyle yapmasını…

Yani “şehri tanıtım ücreti” olarak Adana'daki CHP'li belediyeden 340 bin TL alırken, kanalın merkezinin bulunduğu İstanbul'a daha yakın, lojistiği daha uygun olan Bursa'daki AK Partili belediyeden 600 bin TL almasını…

Aradaki “küçük” farka bakar mısınız?

260 bin TL!

Kamunun, tüyü bitmemiş yetimin kaynaklarını “tutturduğuna” göre almak ne büyük ahlaki meziyettir değil mi?

Kim bilir gittikleri diğer şehirlerde hangi tarifeleri uyguladılar.

Acun Ilıcalı'yı sosyal medyada muhalefet mensuplarına, gazetecilere, aydınlara, kadınlara kesintisiz bir şekilde hakaret eden, küfretmekten çekinmeyen, hatta tehditler savuran trollerin, robot hesapların yöneticisi ya da finansörü olan “saygın” kişiler ya da kurumlar izleyebilir.

Peşi sıra, en bariz en galiz hakaret sözcüklerini konuşma metinlerine serpiştiren, resmi kürsülerden rakip partilerin yöneticilerini, kendilerine destek vermeyen toplum kesimlerini hedef alan siyasetçiler geçebilir mesela.

Şimdiki taş atma sırasını ise Rize'nin Fındıklı İlçesi'nde sırf üzerinde Atatürk yazıyor diye park tabelasının 7 bin liralık maliyetini belediye başkanına zimmet yazmak isteyen ama 260 bin TL Acun Ilıcalı Bey'e verilince kayıtsız kalan devletimize veriyorum.

Şimdi bir düşünün, Uğur Deniz Yılmaz'a taş atma kuyruğuna siz kimleri eklemek istersiniz?

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Ceyhan Belediyesi’nden Yağmura Karşı Önlemler
Ceyhan Belediyesi’nden Yağmura Karşı Önlemler
ddddd
Yangında Cesedi Tanınmaz Hale Geldi
Yangında Cesedi Tanınmaz Hale Geldi
eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat