Advert
MANŞET HABERLER

“En Çok Madencilerin Umudu Çalındı!”

“En Çok Madencilerin Umudu Çalındı!”
“En Çok Madencilerin Umudu Çalındı!” Ali Pekmezci
Advert


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz, Soma’da, Ermenek’te, Şırnak’ta, Zonguldak’ta, Elbistan’da, Yatağan’da ve adını sıralayamadığı onlarca madende canını kaybeden, aralarında maden mühendislerinin de bulunduğu maden emekçilerini saygıyla andı.
Dünya Madenciler Günü’nün mitolojik olarak madencilere miras kalmış güzel bir anlatı olduğunu, zor durumda kalan Santa Barbara’nın kaçarak madencilere sığındığını, madencilerin dayanışması ile bu zor durumdan kurtulabildiğini kaydeden Mehmet Yılmaz, Santa Barbara’nın madencilere armağan ettiği ve bir gelenek haline gelen 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Yılmaz, yüreğinde insan sevgisi, barış, kardeşlik, özgürlük, eşitlik, bağımsızlık tutkusu olan; güzel günlerin bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, omuz omuza kurulacağına inanan ve bu inançla bulunduğu her yerde; Soma`da, Ermenek`te, Kozlu`da, Karadon`da, Elbistan‘da, Kemalpaşa`da, Dursunbey`de, Gediz`de, işyerinde, sokakta, mahallede, köyde, kentte mücadele eden; başka türlü bir dünyanın mümkün olduğuna ve çocuklara daha onurlu bir geleceği sunabileceğine dair sarsılmaz bir kararlılığı olan herkesi, her kesimi madencinin öfkesi, umudu, direnişiyle selamladı.
“BAĞIMSIZLIĞI, ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNACAĞIZ”

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini, mevcut ekonomik krizin sonuçları ve Covid-19 salgını nedeniyle krizin daha da ağırlaştığını dile getiren Yılmaz, “Bu olumsuzluğa ek olarak siyasi iktidar; laiklik, insan hakları, evrensel hukuk ve demokrasi normlarından hızla uzaklaşmakta, ülke içinde ve dışında yürüttüğü savaş politikaları ile, halkın refahına ayrılabilecek kıt kaynaklarımızı tüketmekte, ülkemizi büyük bir ateşin içine sürüklemektedir. Gerek ülkemizin, gerek toplumumuzun ve onun bir parçası olan biz maden mühendislerinin özlemi, barış içerisinde yaşayabileceğimiz, evrensel hukuk normlarını ilke edinmiş, insan haklarına ve hukuka saygılı mutlu demokratik bir ülkedir. Bu özlemle; TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak bağımsızlığı, özgürlüğü, eşitliği, demokrasiyi, laikliği ve cumhuriyeti savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”
“Zulüm nerede katmerlendiyse, madenciye daha da katmerlisi bahşedildi” diye konuşan Yılmaz, “Nerede talan, peşkeş, sömürü olduysa, en çok madenciden çalındı. Çünkü en yoğun emek madencinindi; bunun sonucunda, en büyük öfke de madencinin oldu” dedi.
Dünyanın her yerinde 4 Aralıkları bir mücadele gününe çeviren, coşkuyla ve umutla birbirlerine kenetlenen madencilerin; Türkiye’de yaşadığı iş kazalarından dolayı büyük acılar çektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Yerin yüzlerce metre altında her türlü tehlike ve zorluğa karşı doğayla mücadele ederek yeraltı zenginliklerimizi üreten, gerektiğinde bu uğurda yaşamını yitiren üyelerimize ve maden emekçilerine sadece bizlerin değil toplumun tüm kesimlerinin vefa borcu olduğu unutulmamalıdır. Her gün aileleri tarafından “hayırlı işler” diye uğurlanan ve her akşam “geçmiş olsun” diye karşılanan maden emekçilerimize ve mesleğimize sahip çıkmak bir insanlık görevidir” ifadelerini kullandı.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Ziyapaşa Bulvarı’nda Trafik Kazası
Ziyapaşa Bulvarı’nda Trafik Kazası
ddddd
Teniste ATLI SPOR Farkı.. Adana’ya Yerleştiler..
Teniste ATLI SPOR Farkı.. Adana’ya Yerleştiler..
eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat