Advert
MANŞET HABERLER

Bulut: Elektriğe Keyfi Zam Geri Alınmalı

Bulut: Elektriğe Keyfi Zam Geri Alınmalı
Bulut: Elektriğe Keyfi Zam Geri Alınmalı Ali Pekmezci
Advert


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

        Burhanettin BULUT

        Adana Milletvekili

 

Elektrik tüketimi üzerinden enerji fonu, TRT payı, elektrik (belediye) tüketim vergisi ve yüzde 18 KDV olmak üzere dört farklı vergi alınmaktadır. Kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli de yine vatandaşın sırtına yüklenmektedir. Son 2 yılda elektriğe 10 kez zam yapılırken, 1 kez indirim yapılmıştır. Fahiş faturalar nedeniyle vatandaş elektrik düğmesine basmaktan korkar hale gelmiştir.

Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğde 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masraflar vatandaşın faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlenmiştir. Tebliğe göre dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecektir. Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecektir. 

Bu çerçevede;

1. Pandemi döneminde, ekonomik kriz ortamında vatandaş faturasını dahi ödeyemezken elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerine yönelik bu ayrıcalığın gerekçesi nedir?

2. Son 5 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere tedarik ve dağıtım şirketlerinin faturaya yansıttığı toplam bedel ne kadardır?

3. Yine son 5 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere tedarik ve dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri ne kadar olmuştur?

4. Son 5 yılda kaç vatandaşın elektrik faturasını ödeyemediği için elektrikleri kesilmiştir?

5. Pandemi döneminde elektrik faturalarına yapılan ve kamuoyunda "keyfi zam" olduğu belirtilen uygulama hangi vicdana sığmakta, zor günlerden geçilen bir dönemde vatandaşların geçim zorluğu neden dikkate alınmamaktadır?

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
İki Katlı Evde Çıkan Yangın Ucuz Atlatıldı
İki Katlı Evde Çıkan Yangın Ucuz Atlatıldı
ddddd
Savcı Kararlı.. 4 Şüpheli Daha Gözaltında..
Savcı Kararlı.. 4 Şüpheli Daha Gözaltında..
eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat