fmasaj Kuveyt Parlamentosunda Kadın Hakları Komitesi...
Advert
MANŞET HABERLER

Kuveyt Parlamentosunda Kadın Hakları Komitesi...

Kuveyt Parlamentosunda Kadın Hakları Komitesi...
Kuveyt Parlamentosunda Kadın Hakları Komitesi... Ali Pekmezci
Advert


Kuveyt Parlamentosu, Kadın Komitesi'ne erkek milletvekillerini atadı. Kuveyt’te yapılan parlamento seçimlerinin ardından kadın hakları üzerine çalışacak Kadın Komitesi’ne sadece erkek milletvekilleri atanması tepki çekti.

Yeni seçilen parlamentonun salı günü yapılan ikinci oturumunda, milletvekilleri geçici ve daimi meclis komisyonlarında görev aldı.

Daha sonraki oturumda kadın, aile ve çocuk işlerinden sorumlu komisyona Usame el Munawer, Salih el Mutairi ve Usame e Şahin isimli 3 erkek milletvekili atandı.

Euronews’in haberine göre, atama haberi, ülkenin önde gelen kadın hakları savunucuları ve akademisyenler de dâhil olmak üzere Kuveytli sosyal medya kullanıcıları tarafından sert ifadelerle eleştirildi.

Kadın hakları savunucusu Alanoud Alsharekh, Twitter hesabından milletvekillerinin fotoğraflarını paylaşarak, “Kuveyt Ulusal Meclisi Kadın ve Aile İşleri Komisyonu üyeleri, kadınların siyasi haklarını kazandıktan 15 yıl sonra, Aralık 2020’de, Kuveyt’in çeşitliliğinin ve cinsiyet eşitliğinin simgesi” iletisi ile atamalara tepki gösterdi.

Seçimlerde aday olan ancak kazanamayan Kuveyt Üniversitesi felsefe profesörü Dr. Şeyha el Jassem, “Kızlar, biz kayıp bir davayız” dedi.

Maryam isimli bir kadın kullanıcı, “Bu duruma makul bir cevap vermeyi düşünüyorum ama bulamıyorum. İnsanlar bunlara oy verdi. Ne ekersen onu biçersin.” sözleriyle yaşadığı hayal kırıklığını anlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Meclis Üyesi Akın Yılmaz’ın Babası Vefat Etti
Meclis Üyesi Akın Yılmaz’ın Babası Vefat Etti
ddddd
Adana'da Aranmakta Olan 229 Kişi Yakalandı
Adana'da Aranmakta Olan 229 Kişi Yakalandı
eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat