Advert
MANŞET HABERLER

Adana DEVA’dan Çıplak Arama Tepkisi

Adana DEVA’dan Çıplak Arama Tepkisi
Adana DEVA’dan Çıplak Arama Tepkisi Ali Pekmezci
Advert

 

Deva Partisi Adana İl Başkanlığı Hukuk ve Adalet işleri Başkanlığı ilk bültenini yayınladı.

Çok ciddi tartışmalara ve eleştirilere neden olan çıplak arama konusuyla alakalı açıklama yapan başkanlık, hukuk vurgusu yaptı.

İşte o açıklama:

PSİKOLOJİK VE CİNSEL ŞİDDETİN BİR PARÇASI OLAN ÇIPLAK ARAMALARA SON VERİLMELİDİR!

            Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde birçok milletvekili tarafından dile getirilen çıplak arama iddiaları üzerine Uşak Emniyet Müdürlüğü ve birtakım cezaevlerinde usulüne uygun olmayan çıplak aramalar gerçekleştirdiği iddiaları kamuoyuna yansımıştır.

            Uşak Emniyet Müdürlüğü’nün gözaltına alınan 30 kadınını; iç çamaşırlarını dahi çıkarmak suretiyle üst araması gerçekleştirdiği iddiası gündemde bulunurken, birçok kadın; mahpus yakını oldukları ve her ziyaretlerinde benzer sıkıntılar yaşadıklarını dile getirmiştir.

            Benzer durumu yaşayan ya da yaşanılan elim hadiselere sessiz kalamayan birçok vatandaşımız sosyal medya aracılığıyla tepkilerini ve yaşadıklarını dile getirirken, Adalet Bakanlığı’ndan usulsüz gerçekleştirilen çıplak aramalara son verilmesi talebinde bulunmuştur.

            Çıplak aramaya ilişkin mevzuatta yer alan hükümler doğrultusunda; bu istisnai aramaya ilişkin olarak makul ve yoğun şüphenin varlığı gereklidir. Keyfi ve kötü muameleye araç olarak kullanılması, hükümlünün suçu ne olursa olsun ciddi bir evrensel insan hakları ihlali olup Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir.

            Yakın zamanda kamuoyuna yansıyan ve çıplak aramaya maruz kalan Rüya Ağdaş Sönmez’in çıplak aramayı gerçekleştiren polis memurlarından şikâyetçi olması üzerine yeterli tahkikatı yapmayan ve takipsizlik kararı veren Savcılık Makamı ile ilgili; Anayasa Mahkemesi’nce “Hak İhlali” gerçekleştirildiği kararı verilmiş ve yeniden soruşturma talebinde bulunulmuştur.

            Yaygınlaşan hak ihlallerinin dile gelmesi üzerine benzer hadiselere maruz kalan hükümlüler, tutuklular ve yakınları yaşadıkları elim hadiseleri dile getirmiş ve bu iddiaları duyan duyarlı vatandaşlarımızın keyfi uygulanan çıplak arama iddialarına ilişkin; ilgili kurum, kişi ve eylemlerle alakalı gerekli tahkikatın yapılması yönündeki taleplerini sosyal mecralarda dile getirmiştir. Ancak yapılan bu çağrılara ilişkin olarak; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: “Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada polis merkezleri ve cezaevlerinde çıplak olarak arama yapıldığını iddia eden kişilerin, FETÖ silahlı terör örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Anayasal düzenine yönelik hedeflerini meşru göstermek ve bu hedef lehine kamuoyu oluşturmak amacıyla kasıtlı olarak paylaşımlarda bulunduğu şüphesini destekleyen emarelerin tespit edilmesi üzerine re'sen soruşturma başlatılmıştır.” şeklinde yaptığı açıklama ile maalesef vatandaşlarımızın yaşadığı bu hukuksuzluğu dile getirmelerinin önüne geçmiş ve hak arama özgürlüklerini ellerinden alınmıştır.

DEVA Partisi Adana Hukuk ve Adalet İşleri Teşkilatı olarak:

  • Bağımsız yargı mensuplarının; ayrım yapılmaksızın her vatandaşımızın iddiasını özenle ve titizlikle değerlendirmesini, şüpheli kim olursa olsun gerçeğin aydınlatılması için vatandaşlarımızın şikayet haklarının engellenmemesi ve buna ilişkin olarak müştekilerin desteklenmesi gerekirken, korku politikası uygulanarak bu elim hadiseleri yaşayan vatandaşlarımızın yalnızlaştırılmaması ve adalete olan inançlarının sarsılmaması için gerekli hassasiyeti göstermesini,

 

  • Gelişen teknolojik imkânlar ve yeterli denetimin sağlanamamasından ötürü çıplak arama müessesinin kanun ve yönetmeliklerde yazan sınırlar içerisinde; yoğun ve makul şüphenin varlığı halinde gerçekleştirilmesini, bu durumun sağlanamaması halinde alternatif olarak, çıplak (detaylı) aramanın; aramaya muhatap mahpus ile hemcins bir zorunlu müdafii huzurunda gerçekleştirilmesini, kamuoyu adına talep ediyoruz.

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
İki Katlı Evde Çıkan Yangın Ucuz Atlatıldı
İki Katlı Evde Çıkan Yangın Ucuz Atlatıldı
ddddd
Savcı Kararlı.. 4 Şüpheli Daha Gözaltında..
Savcı Kararlı.. 4 Şüpheli Daha Gözaltında..
eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat