Advert
MANŞET HABERLER

Adana’ya 26 Ambulans Daha...

Adana’ya 26 Ambulans Daha...
Adana’ya 26 Ambulans Daha... Ali Pekmezci
Advert


Sağlık Bakanlığı Adana’ya 26 adet yeni ambulans gönderdi. Bu rakamla Adana’daki ambulans filosu 115’e yükseldi. 

Valilikteki törene katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, “Sağlık Bakanlığımızın Adanamız için yeni tahsis ettiği ve bugün teslim alınan 23 acil yardım ve 3 yeni doğan ambulansı ile şehrimizde ambulans sayısı 115’e yükseldi. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'ya hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” dedi. 

Konuyla ilgili verilen bilgi şu şekilde:  

112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 26. “Yılında, 26 Yeni Ambulans ile gücümüze GÜÇ kattık. Artık daha güçlüyüz.

Müdürlüğümüz İl Ambulans Servisi Başhekimliği envanterine kayıtlı 89 Ambulans bulunmakta iken, Bakanlığımız tarafından ilimize 23 acil yardım ve 3 yenidoğan ambulansı tahsisi ile birlikte, ambulans filomuz şu an itibariyle 115’e yükselmiştir. Bu ambulansların 107’si acil yardım ambulansı, 8’i özel donanımlı ambulanslardır. Özel donanımlı ambulanslarımız ise 3 yenidoğan, 2 kar paletli, 1 obez, 1 çoklu, ve 1 motorsiklet ambulanstan oluşmaktadır. Ayrıca ilimiz ve bölge illerimize hizmet veren Hava Ambulans (Helikopter) bulunmaktadır.

112 Acil Sağlık Hizmetleri, vatandaşımızın herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saatinde 112 telefon numarasını çevirmesiyle başlar, ilimizde bulunan acil çağrı merkezine ulaşan çağrılar, aciliyetine göre değerlendirilir, olay yerine en yakın istasyondan içerisinde doktor, paramedik veya acil tıp teknisyeni bulunan tam donanımlı ambulans görevlendirilerek olay mahalline ulaşması, hastaya gerekli tıbbi müdahaleyi yaparak ihtiyaç varsa hastayı tedavi göreceği hastaneye nakledilmesi şeklinde son bulur. İlimizde bu hizmet; Acil Çağrı Merkezi (AÇM) ve bu AÇM’ lerin verdiği görev emri ile harekete geçen 66 Acil Yardım İstasyonu ile sunulmaktadır. AÇM ve istasyonlarda 928 personel ve 115 ambulans ile hastane öncesi acil sağlık hizmet sunumu gerçekleştirilmektedir. İlimizde 112 acil çağrı hat üzerinden ulaşılan hizmet ile ülke genelinde tüm noktalara kara ve gerektiğinde hava ile ulaşım sağlanarak acil yardım hizmeti sunulmaktadır. Acil durumlarda ve afetlerde olay yerine hızlı ulaşım, yaygınlık, dağılım ve organizasyon, bütün bunları yaparken aksamayan bir koordinasyon şarttır.

Sonuç olarak; 2002 yılında ilimizde 16 acil sağlık hizmetleri istasyonunda 240 personel ile hizmet verilmekte iken,  şuan itibariyle 66 istasyonda 928 personel ve 115 ambulans ile tüm nüfusa hizmet verilmekte ve bölge illerimize destek verecek duruma gelinmiştir. İhtiyaç olduğunda ilimize gelen Uçak Ambulans, ilimizde konuşlanan Helikopter Ambulans ile birlikte Kar Paletli, Obez, Yenidoğan, Motorsiklet ve içerisine dört hasta alacak Çoklu Ambulans ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) Araçları ile kesintisiz acil sağlık hizmet verilmektedir.

Adana Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı olarak yürüttüğümüz acil sağlık hizmetlerinin bazı verileri;

• Adana 112 Ambulans sayısı (özel donanımlı ambulanslar dâhil): 115

• Toplam istasyon sayısı: 66

• Toplam personel sayısı: 928

• 2020 yılı toplam çağrı sayısı: 792.714

• 2020 yılı toplam vaka sayısı: 249.288  

• Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) personel sayısı: 216

112 acil çağrı merkezine yapılan aramaların %95’i asılsız çağrılardan oluşmaktadır. İhtiyacı olan hastaya en kısa sürede ulaşılabilmesi için 112 Acil, gereksiz yere meşgul edilmemeli ve trafikte ambulansa yol verilmelidir.

YAŞAMA YOL VER!

HAYAT KURTARMAYA SEN DE YARDIMCI OL!”

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ddddd
Adana Yeni Bir Sanayi Sitesi Kazanacak
Adana Yeni Bir Sanayi Sitesi Kazanacak
ddddd
Mersin Akkuyu’daki Patlama Planlı İmiş...
Mersin Akkuyu’daki Patlama Planlı İmiş...
eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat