“Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?”

“Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?”
Advert

Adana Final Okulları’nın velilere yönelik etkinliklerinin yeni konuğu Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat oldu. Adana Final Okulları velileriyle okulun tiyatro salonunda bir araya gelen Bolat “Mutlu ve başarılı çocuk nasıl yetiştirilir’ konulu seminerde, başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmenin tüyolarını verdi.

Seminere “Mutluluk ve başarı nedir?” sorusu ile başlayan Dr. Özgür Bolat, dinleyicilerin cevaplarıyla gelişen interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Mutluluğu dış kaynaklarda bulanların eğer bu şekilde kendilerini mutlu edemezlerse bu eksikliklerini bağımlılıklarladoldurduklarının altını çizen Bolat, iç kaynaklı başarının mutluluk getirdiğini, değerlerinin farkında olan insanların mutlu olduğunu örneklerle anlattı. 

Son 70 yılın araştırmalarına dayanarak, ödülün zararlarını akıcı bir dille ele aldığı son kitabı “Beni ödülle cezalandırma”dan da örnekler veren Dr. Bolat, mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı çocuk yetiştirmenin ipuçlarını paylaşırken, sadece doğru bilinen yanlışları değil, aynı zamanda adım adım neler yapılması gerektiğini de anlattı. 

Ezber bozan farklı yaklaşımlarıyla salondaki dinleyicilerin ilgi odağı olan Bolat, “Kazanmaya bağlı bir mutluluk sürdürülebilir değildir. Onun için bir ortamda öğretmen veya aile ne kadar çok ödül kullanırsa, çocuk da o kadar performans odaklı olur ve kolay işleri seçer. Bu da gelişimi durdurur ve ilerleyemez. Onun için çocuklarımızı asla performans odaklı yetiştirmemeliyiz.”diye konuştu.

En ideal aile modelinin demokratik aile modeli olduğunu vurgulayan Bolat, “Burada çocukların sınırları ve kuralları belli, böylelikle çocuk kendisini güvende hissediyor. Bu çocukların otokontrolleri gelişiyor, disiplinleri gelişiyor. Bu çocuklar hayatta başarılı oluyorlar. Bu nedenle ailelerin en fazla dikkat etmeleri gereken unsur kuralları koymak ve kurallar çerçevesinde çocuğa özerklik vermektir” dedi.

Ebeveynlere çocuklarının duygularını bastırmadan, onların kendi duygularını ifade etmelerini sağlamalarını söyleyen Bolat, “Her yenilgi bir kayıp değildir. Her anın bir öğrenme olduğunu fark ederek ve çocuğa da bunu aşılamak gerekir. Unutulmamalıdır ki hiçbir anne-baba çocuğundan sorumlu değildir. Çocuğuna karşı sorumlulukları vardır.” dedi. 

 

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Seçimde Sosyal Medya Belirleyicidir”
“Seçimde Sosyal Medya Belirleyicidir”
İŞ-KAD: Dünya Yuvarlak Değil Düzdür
İŞ-KAD: Dünya Yuvarlak Değil Düzdür