Küçükcan "Türkiye Yeni Bir Ortadoğu İstiyor"

Küçükcan
Advert
Körfez ülkeleri arasındaki gerilim dünya gündeminde. Katar’a yapılan ablukanın sebebi ne? Hedefte hangi ülkeler var? Katar kimi neden rahatsız etti? Türkiye bu işin neresinde? Büyük diplomatik krizi AK PARTİ Adana Milletvekili, AKPM Türk Heyeti Başkanı Prof. Dr. Talip Küçükcan AKŞAM Gazetesi’nden Pınar Işık Ardor’a değerlendirdi.
İşte Küçükcan'ın söyledikleri:
"Katar tarafından iki gruba özellikle Hamas ve Müslüman Kardeşler’e ev sahipliği yapılmış olması yine bahsettiğimiz o statükoya destekleyen tüm rejimlerin  sadece Suudi Arabistan ve körfez ülkeleri değil ABD ve bilhassa İsrail’i çok ciddi bir şekilde rahatsız etti. Dolayısıyla mevcut jeopolitiğin korunması, yeni gelişmelerin durdurulması için Katar’a bir ders verilmesi gerekiyordu.  Katar’a şu anda yapılmak istenen aslında bir bedel ödetme girişimidir. Bu bedel ödetme girişimi sadece Katar’a değildir. Katar üzerinden benzer bir Ortadoğu coğrafyası görmek isteyen  bu tasarımı tahayyül eden tüm ülkelere yönelik  mesajdır.
KATAR ÜZERİNDEN TÜRKİYE’YE  MESAJ VERDİLER
Türkiye’ye de doğrudan mesaj verilmiştir. Çünkü Türkiye Ortadoğu’daki statükonun değişmesinden yanadır. Siyasi meşruiyetin temel alınmasını istemektedir. Toplumsal taleplerin karşılanmasını desteklemektedir. Türkiye  Hamas’ın meşru bir aktör olarak kabul edilmesini Müslüman Kardeşler’in şiddete bulaşmadığı için mutlaka desteklenmesi gerektiğini ifade emiştir. Bütün bu bahsettiğimiz planlar programlar Ortadoğu coğrafyasında aslında taşların yeniden tanınması anlamına geliyor. Bu da Ortadoğu’daki bazı rejimlerin ve Ortadoğu’ya şekil veren güçlerin istemediği bir durum
TÜRKİYE YENİ BİR ORTADOĞU İSTİYOR
İç siyasette Türkiye’nin Ortadoğu’daki gelişmelerden tamamen izole olmasını isteyen bu konularla ilgili herhangi bir fikir beyan etmesini istemeyenlerin olduğu doğrudur. Yakın coğrafyamızdaki gelişmeler bizi doğrudan etkiliyor. Türkiye’nin Ortadoğu’daki gelişmelerden kendini izole etmesi dış politika açısından kabul edilebilir bir şey değil. Tam tersi muhalefetin ve diğer kesimlerin şunu söylemesi lazım.  Bölgede çok ciddi gelişmeler oluyor siz masada olmazsanız o masaya başkaları oturur ve Ortadoğu’nun geleceğini  başkaları şekillendirir. Muhalefet dış politika körlüğü yaşıyor. Türkiye bölgede  taraf tutmuyor. Türkiye’nin tercih ettiği bir görüş var. Bu görüş açık ve net bir şekilde Ortadoğu’nun dünyanın bir parçası olması  ve  barış ve güvenliğin tesis edilmesi refahtan herkesin pay alması ve çok daha önemlisi hem terörle mücadelede hem de siyasi meşruiyetin sağlanmasında yeni bir pencere açılmasını istiyor Türkiye. Yeni bir Ortadoğu kurulmasını istiyor."
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız