Erdoğan ve Putin’den Ortak Açıklama

Erdoğan ve Putin’den Ortak Açıklama
Advert
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ziyaretler gerçekleştirmek için Ankara'ya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelişinde Putin'i makam aracından inerken karşıladı.
Karşılamanın ardından merdivenlerde, Türkiye ve Rusya bayrakları önünde el sıkışarak poz veren Erdoğan ve Putin, daha sonra baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelere geçti.
Uçak krizinin ardından ikinci kez Türkiye'ye gelen Putin ile Erdoğan'ın Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konuları ele alması bekleniyor. Türkiye'nin Rusya'dan almaya karar verdiği S-400 füze savunma sistemlerinin de iki liderin gündeminde olacağı ifade edildi.
 
Görüşme sonrası ortak basın açıklaması düzenliyor.
Erdoğan, "İki ülke olarak konsey toplantılarımıza büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki yıl Putin'i yeniden ülkemizde ağırlayacağız. Rus turist sayısı da geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış kaydetmiştir. Önümüzdeki ay ikili ekonomik ilişkilerimizin görüşüleceğini umuyorum. Enerji anlaşmalarımızın süratla telafi edilecek. Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Referandumun hiçbir meşruluğu yoktur. Referandumu düzenlemekle çok büyük yanlış yapmıştır. Hiç kimsenin gerilimi artırmaya hakkı yoktur.
Referandum sonrası hassas dönemde özellikle IKBY'nin daha vahim hatalar yapmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Bugün gerçekleştiğimiz görüşme her açıdan verimli geçtiğine inanıyorum. İkili ilişkilerimizi daha sık gerçekleştireceğimize inanıyorum." sözlerini dile getirdi.
Putin görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Suriye konusunda ortak adımları değerlendirdik. Bu sene zarfından 7 ayak içerisinde yüzde 30 hacmini arttırdık. Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist 11 kat artmıştır. 
Özellikle enerji alanında stratejik projeleri değerlendirdik. Türk Akımı'nın deniz kısmının startını verdik. Akkuyu'nun ilk ünitesini daha kısa sürede inşa etmeyi planlıyoruz. Ticari ve yatırım ilişkilerimizin önündeki engellerin kaldırılması için çaba harcayacağız" dedi.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız