Yamanyılmaz "Tarım Alanlarımızı Gözümüz Gibi Korumalıyız"

Yamanyılmaz
Advert

Akdeniz İhracatçılar Birlik Başkanı ve Adana Ticaret Borsası Başkan Adayı Alican Yamanyılmaz tarımın ülke milli gelirine katkısının 55-56 milyar doları bulduğuna dikkati çekerek, "Bunların hepsinin sürekliliği tarım alanlarımızı korumamıza bağlıdır. Gıda güvencemiz sürsün istiyorsak, tarım alanlarımızı gözümüz gibi korumalıyız. Artık kaybedecek bir karış bile tarım alanımız yok" değerlendirmesinde bulundu.

Alternatif marjinal tarım arazileri mevcutken verimli tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanmanın büyük savurganlık olduğunun altını çizen Yamanyılmaz "Birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerimizin, imara açılmasına asla izin verilmemelidir. Bu arazilerin üzerine sanayi tesisleri, konut alanları kurulmamalıdır. Turizm, madencilik ve ulaştırma için verimli tarım arazileri heba edilmemelidir. Ülkede tarıma elverişli olmayan çok geniş alanlar varken,tarım yapılabilen arazilerin bu amaçla kullanımı kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.

 

Yamanyılmaz :”Türkiye'de işlenen tarım alanları içinde, hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen, birinci sınıf tarım arazisinin payının sadece yüzde 6 olduğuna dikkati çekerek, gıda güvencesi için bu alanların hassasiyetle korunması gerektiğini belirtti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahmut Tezcan: Sanayicinin Derdi Derdimizdir...
Mahmut Tezcan: Sanayicinin Derdi Derdimizdir...
GÜNDOĞDU’da Basketbolun Geleceği Konuşuldu
GÜNDOĞDU’da Basketbolun Geleceği Konuşuldu