Ameliyatlar Artık Robotlara Teslim...

Ameliyatlar Artık Robotlara Teslim...
Advert

Türkiye dünyada Hindistan’dan sonra robotik cerrahiyle en fazla organ nakli yapan ülke. Robotik cerrahiyle 8 yıldır bin 200’ün üzerinde ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Volkan Tuğcu “İspanya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler bizden sonra başladılar” diyor.
Türkiye robotik cerahiyle organ naklinde dünya ikincisi. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Tuğcu böyle söylüyor. ‘Birinci Palandöken Endoüroloji Günleri’ kapsamında açıklamalarda bulunan Tuğcu, 8 yıldır robotik cerrahiyle bin 200’ün üzerinde prostat ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirterek, Hindistan’dan öğrendiği robotik cerrahi organ nakli yöntemiyle Türkiye’de 60 böbrek nakli yaptığını söylüyor. Robotik cerrahiyle organ nakli yöntemini, Türkiye’de nakil yapan ekiplerin yanı sıra Avrupa’dan gelenlere de öğrettiğini anlatan Tuğcu, şunları dile getiriyor: “Dünyada robotik cerrahi ile organ nakli işini araştırdığımda sadece Hindistan’da Dr. Alavat’ın yaptığını öğrenince onun yanına gittim ve bu işi öğrendim. Sonra Türkiye’ye döndüğümde robotik cerrahiyle nakil yapmaya başladım. Bu iş ülkeye hizmettir. Bizden sonra İspanya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler de robotla böbrek nakli yapmaya başladı.”

Tuğcu, 1.5 yılda robotik cerrahiyle yaptığı böbrek nakillerinin başarılı geçtiğini kaydederek, söz konusu ülkelerin robotik cerrahiyle organ nakli sayısının 20’yi geçmediğini dile getiriyor. Türkiye’nin robotik cerrahideki gelişimine işaret eden Tuğcu, “Robotik cerrahiyle organ naklinde Hindistan’dan sonra en fazla organ nakli yapan ülke Türkiye, bu durum gurur verici. Türkiye’de robotik cerrahiyle organ naklini tek yapan merkeziz, bu konuda çok tecrübemiz var, aynı zamanda robotik cerrahi ile böbrek nakli de yapıyoruz” diye konuşuyor. Robotla prostat ameliyatını çok sık yaptıklarını ifade eden Tuğcu, şunları anlatıyor: “Türkiye ve Avrupa’da nakil işi yapan ekipler robotik cerrahi ile organ naklini öğrenmek için bize geliyor. ABD’nin Vatikan Enstitüsü bizi eğitim merkezi olarak kabul etti. Robotik cerrahiyle böbrek naklini dünyaya yayacağız. Prostatta açık cerrahi dönemi bitti gibi, herkes artık robotik cerrahiye koşuyor. Böbrek nakli de onun gibi olacak, ama bunda tecrübe çok önemli. Şimdiye kadar bin 200’den fazla prostat ameliyatını robotik cerrahiyle yaptım. Sonra robotik cerrahiyle organ nakli işine geçtim.” Tuğcu, normal açık ameliyatlarda böbrek naklinden sonra hastaların iyileşme süresinin uzadığının altını çiziyor.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gündoğdu Basket’ten Önemli Galibiyet
Gündoğdu Basket’ten Önemli Galibiyet
Fizik Tedavi Uzmanları Adana’da Buluştu
Fizik Tedavi Uzmanları Adana’da Buluştu