Kamu Müteahhitleri: Yılbaşına Kadar Kepenk İndirebiliriz

Kamu Müteahhitleri: Yılbaşına Kadar Kepenk İndirebiliriz
Advert
AKAMDER, AYAMDER ve Kamu Müteahitleri Birliğinden ortak açıklama:

Ülkemizin kalkınmasında lokomotif sektörlerin başında gelen inşaat sektörü , 2017 yılı içerisinde demir fiyatlarındaki durdurulamayan artışlar nedeniyle sıkıntılı günler geçirmektedir. Gerek özel sektör yatırımcıları gerekse kamuya iş yüklenen kamu müteahhitleri demir fiyatlarında meydana gelen bu spekülatif ve fahiş artışlardan olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Yılbaşında 1.760,00 TL olan inşaat demiri fiyatları Kasım ayının son gününde 2.570,00 TL’ye kadar yükselmiştir. İş gücü istihdamına ve piyasa ekonomisine katkıları herkesçe malum olan biz müteahhitler piyasalardaki dalgalanmaların farkında olmakla birlikte demir fiyatlarındaki bu artışın spekülatif ve fahiş olduğuna inanıyoruz

Dolar kuru yılbaşından bu yana % 12,22 , üretici fiyat endeksi (ÜFE) % 9,13 artarken demir fiyatlarındaki artış ise % 44,89 olmuştur. Ülkemizin dünyanın önde gelen demir çelik üreticilerinden olduğu varsayılırsa kış aylarında bile durdurulamayan bu artışlar normal değildir üstelik fahiştir. Ülkemizin kalkınmasına da zarar vermektedir. Dolar düşerken bile fiyatlara zam geldiği görülürken yükselen fiyatlara döviz kurundaki artışın mazeret gösterilmesi bilimsellikten uzaktır. 

Demir inşaat sektörünün ana kalemi üstelik olmazsa olmazıdır. Gerek yap-sat müteahhitlerimiz gerek kamu müteahhitlerimiz bu ortamda taahhüte girmekte zorlanmaktadır. Önünü göremediği gibi başlamış oldukları işleri bitirmekte de zorlanmaktadır. Bugün demir fiyatlarını konuşuyor olsak da dünyanın ve ülkemizin içeresinde bulunduğu ekonomik ortamda daha bir çok problemler mevcuttur. Müteahhitlerimiz tüm olumsuzluklara rağmen ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyorlar ve edeceklerdir. Tüm bu istatistiksel açıklamalardan sonra görüldüğü fahiş fiyattan satılan demir fiyatlarının inşaat sektörünü zehirlememesi için hükümetimizi konuya el atmaya davet ediyoruz. Yatırımların kesintiye uğramadan devam edebilmesi için inşaat demirinin piyasada bol miktarda ve uygun fiyatta bulunması elzemdir.

Demir fiyatlarındaki bu öngörülemeyen yüksek fiyat artışlarından en çok etkilenen Kamu Müteahhitlerimizin sorunlarını çözmek üzere 2008 yılında olduğu gibi ilave Fiyat Farkı Kararnamesi çıkarılması uygun olacaktır. Yüksek faizler , artan döviz kurunun enflasyon etkisi ile boğuşan kamu müteahhitleri demir fiyatlarının geldiği bu noktayı taşıyamamaktadır ve dört gözle fiyat farkı beklemektedir. 

Diğer bir sorunsa bölgesel bazda çimento üreticilerinin ekonomik ortamı bahane ederek adeta fırsatçılık yaparak çimentoya ard arda zam yapmalarıdır. Çimento fiyatındaki bu artışlar hazır betondan başlayarak pek çok inşaat kaleminde maliyet artışlarına neden olmaktadır. Birkaç üreticinin bir araya gelerek piyasaları manüpile etmeleri karşısında Rekabet Kurulu’nu devreye girmeye çağırıyoruz.

Tüm bu şartlar altında Yılbaşına kadar önlem alınmadığı takdirde Adana’daki müteahhitler mecburen şantiyelerini durdurmak zorunda kalacaklardır. Bu hususta kamuoyunu aydınlatmayı  kendimize görev biliyoruz. Hükümetimizin de bu hususta tüm tedbirleri alacağına , müteahhitlerimizi ve piyasayı rahatlatacağına  inanıyor konunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

Saygılarımızla.

AKAMDER (Adana Kamu Müteahhitleri Derneği )BAŞKAN Mustafa KARSLIOĞLU

AYAMDER (Adana Yapım Müteahhitleri Derneği)BAŞKAN Mustafa Mustafa Fidan Vursavuş

MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ İzzet Öksüzkaya

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu