Abeydullah Kartları Yeniden Kardırdı

Abeydullah Kartları Yeniden Kardırdı
Advert
ALİ PEKMEZCİ
 
Adana Cumhuriyet Halk Partisi’nde bugün yapılmakta olan Ceyhan ilçe hariç kongreler tamamlandı.. 
Görüyoruz ki;
Adana CHP, ilk etapta milletvekili seçimlerini ve onun ardından belediye başkanlığı seçimlerini esas kılan siyasal rekabetin tam da göbeğinde.. 
Zira Abeydullah Kolcu’nun gövde gösterisi yaptığı Pazar günkü Seyhan kongresi CHP’de kartların yeniden karılmasına yol açtı..
Kendi hesabına 232 asker il delegesi yazan Kolcu, 30 Aralık’ta yapılacak olan CHP Adana il kongresinin baş aktörüne dönüştü.. 
Tabii Abdullah Kolcu ve Soner Çetin siyasi birlikteliğini vurgulamaya gerek yok.. 
CHP’nin Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl hafta sonu Adana’daydı.. İl delegasyonu bazında ortak liste yazılması için Kolcu’yu ikna edemedi.. Çünkü genel merkezin seyretmekle yetindiği Çukurova’nın rövanşı sözkonusuydu.. 
Kendi sahasında ofsayttan gol yiyen Soner Çetin, ceketini çıkartınca Seyhan’da Zeydan’a 35 metreden enfes bir gol attı: 1-1..
Filmi geriye saralım; 
Genel merkezin ‘belediye başkanları ilçe kongrelerine’ karışmasın talimatına uyup kendi ilçesi Çukurova’da ilçe delegeliği seçimlerinde sessiz kalmayı tercih eden Başkan Soner Çetin, Zeydan Karalar-Ayhan Barut ittifakına yenik düşmüştü.. 
Bununla birlikte 150 il delegesine sahip Çukurova ilçede 30 civarında il delegesi her an Soner Çetin ve Abeydullah Kolcu’dan yana tavır alabilecek kıvamda.. 100 kadar il delegesi Zeydan’ın.. Bu ilçede İl Başkanı Ayhan Barut da bir miktar il delegesi yazmış durumda.. 
90 civarında il delegesi bulunan Yüreğir CHP’de İsmet Yüksel-Orhan Sümer ikilisi 20 civarında il delegesi yazdı, kalanı da Zeydan Karalar’ın askeri denebilir.. 
CHP Sarıçam ilçede Burhanettin Bulut, 20 il delegesinin çoğunluğuna hükmedecek durumda.. 
Bugün yapılacak olan CHP Ceyhan ilçe kongresi ise kritik bir öneme haiz.. Kongre sonucunda İl delegasyonu bazında dengeli bir yapı ortaya çıkarsa Adana il kongresinin bilinmezliği de o denli artacak.. Yok eğer, iki taraftan biri 40 delegenin tamamını cebine indirecek olursa terazinin o kefesi ağır basacak.. 
CHP Ceyhan İlçe Başkanı Kadir Aydar bu matematiksel hesabın farkında olabilecek kadar akıllı bir siyasetçidir.. İşini bilir..
Sonuç olarak;
Adana CHP’de oluşan il delege tablosu ortaya son derece hassas bir yapı serdi.. 
Klasik kavga ya da ittifaklardan uzak, sürprizlere gebe, umulmadık ittifak ya da ayrışmalara zemin yaratmaya elverişli bir yapı.. 
Ama bir o kadar da kırılgan.!
30 Aralık’ta ve akabinde kazanan kim olur bilinmez.. Ama CHP’ye gönülden bağlı olanlar “Kaybeden partimiz olmasın” duasında; bunu kesin olarak biliyoruz.. 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uludağ’ın Eşinden Önemli Projeye Destek...
Uludağ’ın Eşinden Önemli Projeye Destek...
Avşarlar Derneği Genel Başkanı Adana’da
Avşarlar Derneği Genel Başkanı Adana’da