Tümer “Çiftçinin Ürünü Bahçede Kalmasın”

Tümer “Çiftçinin Ürünü Bahçede Kalmasın”
Advert

“Üretici ve ihracatçı DFİF desteği bekliyor”

“Narenciye üreticisine verilen destek sözü yerine getirilmeli”

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, hükümete narenciye ihracatına Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) desteği verilmesi çağrısında bulundu. Başta Çukurova olmak üzere yurdun farklı bölgelerinde bu yıl verim artışı sağlanan narenciye ihracatının da aynı paralelde arttığını kaydeden Tümer, üretici ve ihracatçı açısından DFİF desteğinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Tümer, DFİF desteği verilmemesi halinde üreticinin bahçedeki ürününü daha ucuz fiyata satmak zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.

BAKAN, ADANA’DA SÖZ VERMİŞTİ!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Adana Sanayi Odası’ndaki Türk Eximbank Şubesi açılış töreninin ardından sektör temsilcileriyle bir araya geldiğini ve narenciye ihracatına DFİF kaynaklı destek vermeyi sürdüreceklerini söylediğini hatırlatan, bu açıklamanın gazetelere de yansıdığını vurgulayan Tümer, “Narenciye üreticisi ve ihracatçısı şimdi sayın bakanın bu sözü yerine getirmesini bekliyor” dedi.

REKABET SEVİYESİNİ YÜKSELTİR
Geçen yılki verilere göre 900 milyon dolara yakın ihracat getirisi olan narenciyenin ekonomik getirisinden farklı olarak kış aylarında durağanlaşan tarım sektörünü de hareketlendiren bir ürün olduğuna işaret eden Tümer, “Narenciye ekonomiye katma değer sağladığı gibi tarımsal istihdama da önemli bir katkı sağlıyor. Sosyal ve ekonomik olarak Çukurova Bölgesi’nin vazgeçilmez üretim modeli olan narenciyede üretici ve ihracatçının Türk ekonomisine daha fazla katkı sunması için DFİF desteklerinden vazgeçilmemelidir. Alımı hızlanan narenciyeye verilecek destekle üretim artışı sağlanacağı gibi ihracatçılarımız da yurtdışında rekabet seviyesini yukarılara taşıyabilecektir” diye konuştu.

CAN SUYU NİTELİĞİ TAŞIR
Üretici ve ihracatçının, hem ekonomik kalkınma hem de tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için hükümetin söz verdiği destekleri beklediğini ifade eden Tümer, “Üretimin sürekliliği, dış ticaret açığının azalması, tarımın stratejik öneminin içselleştirilmesi, dış dünyayla rekabet koşullarının iyileştirilmesi için verilecek desteklemeler can suyu niteliğindedir. Dolayısıyla Ekonomi Bakanlığı’nın Adana’da verdiği söz de zaman kaybedilmeden yerine getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu