Dikkat.. Eczaneye Gidince Sakın Şaşırmayın!

Dikkat.. Eczaneye Gidince Sakın Şaşırmayın!
Advert
19 Aralık itibariyle eczanelere giden vatandaşlar, kanser ilacından tansiyon ilacına, antibiyotikten aşıya 915 ilaçta yüzde 16.37 oranında zamla karşılaştı. Kış aylarının da gelmesi ile hastalık oranı arttı. Eczaneye giden hastalar 19 Aralık itibariyle, kanser ilacından tansiyon ilacına, antibiyotikten aşıya 915 kalem ilaçta zam ile karşılaşacak.
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 19 Aralık itibariyle 915 kalem ilaca zam uygularken, 962 ilaçta da fiyat düşüşüne gidecek. 915 kalem ilaca, ilaç firmalarının zam talebi doğrultusunda yüzde 16.37 oranında zam gelecek. 962 kalem ilacın fiyatı da yüzde 14.03 oranında düşecek. Türkiye’deki ilaç fiyatları yurt dışına endeksli olduğundan kaynak ülkede fiyat artışı yapıldığından Türkiye’de zam uygulamaya konulacak.
Şubat ayında da zam yapılacak
Yüzde 12.98’lik enflasyon oranı ile ekonomik darboğaza giren yurttaşı bir zam da Şubat ayında bekliyor. İlaçta döviz kurundaki artış ile yüzde 20’lik bir zammın da Şubat ayında gündeme gelmesi bekleniyor. Şu anda ilaçta döviz kuru 2.32 iken, avro 4.55’i gördü. 1.98 olan avro kuru 2.32’ye taşınmıştı, yüzde 19 zam yapılmıştı. Bu sefer de yüzde 20’lik bir zam bekleniyor.
Zam sonrası ilaçlar çıkar
Anadolu Eczacı ve Depocuları Derneği Başkanı Onur Tokel, zam haberlerinin gündeme gelmesinin ardından eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısına değinerek, “ 19 Aralık itibari ile ilaçlar zamlı fiyatları ile piyasaya sürülecek. Zammın ardından ‘yok’ ,‘kalmadı’ denilen bir çok ilaç zamlı fiyatı ile piyasaya sürülecektir” dedi.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gündoğdu Basket’ten Önemli Galibiyet
Gündoğdu Basket’ten Önemli Galibiyet
Fizik Tedavi Uzmanları Adana’da Buluştu
Fizik Tedavi Uzmanları Adana’da Buluştu