Valilikte Ekonomi Değerlendirme Toplantısı

Valilikte Ekonomi Değerlendirme Toplantısı
Advert

Vali Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında Çukurova Kalkınma Ajansı toplantı salonunda ‘’Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’’ düzenlendi.

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, oda ve meslek kuruluşu başkanları ile ilgili yetkililerin katıldığı toplantı; Çukurova Kalkına Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Torun’un sunumu ile başladı.

Toplantının açılış konuşmasını ise Vali Demirtaş gerçekleştirdi. 2017 yılı içerisinde esnaf, iş adamı, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile ekonomiye ilişkin farklı konularda birçok toplantı düzenlediklerini dile getiren Vali Demirtaş, ‘’Bu toplantılar vesilesi ile ilimizin ekonomik durumunu ve potansiyelini, şehrimizin ekonomi aktörleriyle değerlendirme fırsatı bulduk. Bugün 2017 yılının değerlendirmesini yaparken, 2018 yılına ilişkin fikir alışverişinde bulunacağız. İlimizin ekonomi gündemi ile ilgili hususlarda kısa ve orta vadeli önceliklerimizi belirleyerek, karşılaştığımız sorunlara hep birlikte çözüm önerileri üreteceğiz.’’ dedi.

Terör ve Kaostan Beslenen Çevrelerle Mücadelemiz, Ülke Genelinde Olduğu Gibi Adana’da da Son Hain Adalete Teslim Edilinceye Kadar Sürecektir

 

‘’Adana ile ilgili yol haritamızı belirlerken 15 Temmuz 2016 tarihinde gece 22.00 sularında tarihimizin en alçak darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık.’’ Diyen Vali Demirtaş,  ‘’16 Temmuzsabahını, Allah’ın izni ve yardımı; milletimizin azmi ve feraseti ile hem ülke hem de Adana olarak çok daha güçlü bir biçimde karşıladık. 15 Temmuz’la istediklerini elde edemeyen FETÖ, PKK, PYD, DEAŞ gibi terör örgütleri, yerli ve yabancı işbirlikçileri ile üzerimize topyekun gelmeyi sürdürdüler. Buradan bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum: Terör ve kaostan beslenen çevrelerle mücadelemiz, ülke genelinde olduğu gibi Adana’da da son hain adalete teslim edilinceye kadar sürecektir. Bundan hiçbir endişeniz olmasın.’’ dedi.

  

Darbe girişimi, terör ve kaosla istediklerini başaramayan hainlerin elinde kalan son argümanın ekonomi olduğunu belirten Vali Demirtaş, ‘’Ülkemizin kredi notunun negatif seviyelere çekilmesi, yabancı para birimlerindeki dalgalanmalar, ülkemizi ekonomik anlamda köşeye sıkıştırma hamleleriydi. Devletimizin ve hükümetimizin aldığı tedbirler, hibe ve teşvik paketleri, Milli İstihdam Seferberliği ile bölgemizde ve komşularımızda yaşanan sıkıntılara rağmen, özellikle 15 Temmuz sonrası ekonomide yaşadığımız türbülansı atlatmış vaziyetteyiz. Bunun en büyük delili 2017 yılı son çeyreğindeki %11’lik büyüme rakamlarıdır.’’ şeklinde konuştu.

  

Bu sebeple 2017 yılına, hem 15 Temmuz’un oluşturduğu sosyal ve ekonomik travmayı ortadan kaldırmak hem de kronikleşen sıkıntıları yerinde teşhis ederek tedavi reçetelerini oluşturdukları bir zaman dilimi olarak baktıklarını dile getiren Vali Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

 

Adana Ekonomisini Ülkemiz ve Şehrimiz İçin Daha Fazla Katma Değer Üretecek Bir Hale Getireceğiz

 

 

‘’Teşhis safhasının ardından, 2018’le birlikte tedaviye başlıyoruz. Adana’nın sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyini yükseltmek için artık elimizde bir yol haritamız var. Bu yol haritası istikametinde adımlarımızı atacağız. Adana ekonomisini ülkemiz ve şehrimiz için daha fazla katma değer üretecek bir hale getireceğiz.

 

 

Adana’ya geldiğim günden beri teşhis ettiğim ve tedavisi için acil önlemlere başvurduğum ilk konu, ‘Adana’nın Olumsuz İmajının Düzeltilmesi’ olmuştur. Genelde asayiş olayları ve olumsuz haberlerle gündeme gelmesi beni ve eminim ki sizleri fevkalade üzmektedir. Bu şehrin sakinleri olarak üzerimize yapışan suç şehri algısını ters yüz etmemiz gerekiyordu. Bunun için yapmamız gereken ilk iş, ‘Adana’da iyi işler de yapılıyor’ dedirtmek ve Adana insanının mert, cana yakın, sıcakkanlı olduğunu herkese göstermektir. 

 

 

Bu sebeple gelenekselleşen tiyatro ve sinema festivalimize, portakal çiçeği karnavalımıza ek olarak yemeklerimizi, gastronomik öğelerimizi ön plana çıkardığımız lezzet festivalini gerçekleştirmeye başladık. ‘Festivaller Şehri’ olarak anılacak şehrimizin vitrinini yeni baştan dizayn ettik. Bu festivalleri sonraki yıllarda geniş çaplı organizasyonlarla daha da büyütmeyi hedeflemekteyiz.

 

 

Güney Adana Kalkınma Programını 10 Temmuz 2017’de Başlattık, 43 Projenin Şu Ana Kadar 23’ünün Açılışını Gerçekleştirdik

 

 

Adana üzerindeki olumsuz algıyı asıl kıracağımız noktanın şehrin güneyinden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Güney-Kuzey arasındaki makas ne kadar daralırsa şehirdeki, huzurun, güvenin ve istihdamın artacağı hususunda hepimiz hemfikiriz. İşte tam da bu sebeple Güney Adana Kalkınma Programını 10 Temmuz 2017’de başlattık. 43 projenin şu ana kadar 23’ünün açılışını gerçekleştirdik.  Kalan projeleri de ivedilikle hayata geçirmek için gayret sarf ediyoruz. Başlayan projelerle ilgili olumlu dönüşleri almaya başladığımızı buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.’’

 

 

Ülkemizin, ekonomik büyüme modelini üretimde yerli katma değerin yükseltilmesi ve sürdürülebilir üretime imkân veren daha yüksek teknolojili bir ürün desenine geçilmesi amacı üzerine kurgulandığını ifade eden Vali Demirtaş, ‘’Bizler de ilimizde iktisadi kalkınmanın gerçekleştirilmesi için önceliklerimizi; enerji üretim ve dağıtım merkezi olmak, bölgenin stratejik konumunu lojistik avantaja dönüştürmek, imalat sanayinde rekabet gücünü artırmak, tarımdan elde edilen katma değeri yükseltmek, bölgenin turizm potansiyelini harekete geçirmek, bölgemizin Ar-Ge kapasitesini geliştirmek ve girişimcilik ortamını iyileştirmek olarak belirlemiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda da çalışmalarımıza devam etmekteyiz.’’ dedi.

 

 

Adana’ya tarım alanında da bir ihtisas organize sanayi bölgesi de kazandırmak istediklerini belirten Vali Demirtaş, ‘’Adana Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin inşaat çalışmalarını 2018 yılı içerisinde başlatacağız. Bildiğiniz üzere şehir merkezindeki ayakkabı imalatçılarımız, yüksek yangın riski ve işçi sağlığı açısından uygun olmayan iş koşullarında faaliyetlerini sürdürmektedir. 171 ayakkabı imalatçısı Adana Ayakkabı İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini kurmuştur. Kooperatif için TOKİ kanalıyla inşa kararı alınmış ve protokol aşamasına gelinmiştir. Ayakkabı imalatçılarımızda olduğu gibi tekstil imalat atölyelerimizi de bir araya getirmeyi amaçladığımız Tekstilkent projemizde de fizibilite çalışmalarını tamamlayarak tekstilcilerimizi 2018'de tek çatı altında toplamayı planlıyoruz.

Ayrıca Gıda İhtisas OSB’si ve Mahrukatçılar sitesi için fizibilite ve arazi çalışmalarına başlanmıştır. ‘’ dedi.

 

 

İlimizde gerçekleştirilen kamu yatırımlarının başında yer alan 1550 yatak kapasiteli Adana Şehir Hastanesi’nin yakın dönemde hizmete girmesiyle Adana’nın sağlık sektöründe bölgesel bir çekim merkezi olduğunu vurgulayan Vali Demirtaş, ‘’Tamamlanma aşamasına gelen yeni stadyum, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü, yeni adliye sarayı ve bölge adliye mahkemesi, Yüreğir, Sarıçam, Çukurova ve Yumurtalık Hükümet konakları ilimizdeki dikkat çeken kamu yatırımlarıdır. ‘’ şeklinde konuştu.

 

 

İlimize Yatırım Yapmayı Planlayan Yerli ve Yabancı Yatırımcılara Valilik Olarak Her Konuda Destek Vermeye Hazır Olduğumuzu Bir Kez Daha Vurgulamak İstiyorum

 

 

2018‘de sadece kamu yatırımları değil özel sektör yatırımlarının da önünü açacak atılımları yapacaklarını belirten Vali Demirtaş,  ‘’2018 yılı bugüne kadar yaptığımız çalışmaların meyvesini almaya başlayacağımız yıl olacaktır. Bu yüzden Adana’nın yatırım imkânlarını daha fazla tanıtmalı, yurtdışından heyetler getirmeli, devletimizin destek ve teşviklerini daha fazla anlatmalı, yatırımcıların izin ve ruhsat süreçlerini kolaylaştıracak koordinasyon faaliyetlerimizi arttırmalıyız. İlimize yatırım yapmayı planlayan yerli ve yabancı yatırımcılara Valilik olarak her konuda destek vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum.’’ dedi.

 

 

Adana’mızın gelişmesi ve kalkınması için bizlere desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Başbakanımıza, tüm Bakanlarımıza, özellikle Adana için bütün enerjisini harcayan Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer ÇELİK’e ve milletvekillerimize ayrı ayrı teşekkür ettiğini belirten Vali Demirtaş, 2017 Adana Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın Adana’mız ve ülkemiz için hayırlı olması temennisiyle sözlerini noktaladı.

 

Adana ekonomisinin değerlendirilmesi ve 2018 yılı için görüş ve önerilerin alınması amacıyla düzenlenen toplantı karşılılık görüş alışverişinin ardından sona erdi.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu